Ačkoli na ně lidé ještě před lety stáli fronty, dnes jsou mnohé budky stále prázdné. Společnost Telefónica O2, která je provozuje, proto vybrané automaty zruší. „V druhém pololetí tohoto roku plánujeme odstranit zhruba pětinu automatů v Brně a na Brněnsku,“ sdělila mluvčí společnosti Lucie Jungmannová.

Přesto na některých místech musí veřejné telefony zůstat, i když je místní tolik nevyužívají. Podle zákona je od ledna musí mít k dispozici lidé v obcích do sedmi set obyvatel a v obcích do pěti tisíc obyvatel, kde není dostatečně silný mobilní signál.

Čtyři automaty zruší zanedlouho v brněnské Bystrci, v městské části zůstane jen jeden na náměstí 28. dubna. Další tři ubudou v centru Brna. „Jedná se o automaty v ulici Arne Nováka, Cihlářské a na Renneské třídě. Zatím nevíme, co na jejich místě vznikne. Pozemky pod nimi městská část nespravuje,“ sdělila mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Před dvěma lety představitelé města vyjednali s provozovatelem, že brněnské telefonní budky mohou dostat nové využití. Sloužily by jako nabíjecí stanice pro mobilní telefony nebo třeba místa s veřejnou wifi zdarma. „Přednost ale dostaly jiné investiční akce. V současné chvíli nelze upřesnit termín, kdy by automaty mohly jako dobíjecí stanice začít fungovat,“ informoval mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Provoz zejména těch málo využívaných veřejných telefonů je drahý kvůli nutné údržbě. „Automaty jsou často terčem vandalů. Podobně jako v pohádce o Machovi a Šebestové se obvykle setkáváme s utrženými sluchátky. Náklady raději investujeme do modernizace využívanějších automatů. Jsou to ty na rušnějších místech, třeba na nádražích,“ dodala Jungmannová.