Hlavně aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Tak komentují kroky magistrátu lidé brněnských Přízřenic a Dolních Heršpic. Před půl druhým rokem se chtěli odtrhnout od Brna, ale nakonec uvěřili slibům města, že přistoupí na jejich požadavky. Teď se lidé bouří, že je plní jen částečně.

Hlavním důvodem k odtržení byl plán postavit v místě Slunná louka sídliště s vysokými domy. Místní žádali magistrát, ať tomu zabrání. „Vyměnili jsme s developerem tyto pozemky za jiné. Směnu už schválili radní, teď ji musí odsouhlasit zastupitelé. Pokud se tak stane, splníme slib,“ uvedl majetkový náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil. Dlouhá jednání vysvětlil nejasnými majetkovými vztahy.

Sdružení Samostatný jih, které usiluje o odtržení, ale není s tímto krokem spokojeno. Jeho členům se nelíbí, že na Slunné louce mají vyrůst jiné domy. „Podle návrhu územního plánu sice nebudou tak vysoké, ale i tak se nepoměrně zvýší zalidněnost území. Vytratí se současný charakter naší čtvrti,“ uvedl mluvčí sdružení Pavel Reich.

Podle něj se město snažilo místní přesvědčit, že výměnou pozemků zarazí jejich zastavění úplně. „V připravovaném územním plánu zůstávají parcely určené pro stavbu domů,“ vysvětlil Reich tvrzení, proč podle něj magistrát nedodržel svůj slib.

Podle primátorova náměstka Ladislava Macka však město víc udělat nemůže. „To, že pozemky nyní budou patřit Brnu, znamená, že se stále můžeme bavit o jejich využití. Vyšli jsme tak vstříc požadavkům tamních obyvatel. Ale nemůžeme si dovolit nechat tato lukrativní místa poměrně blízko centra ležet ladem. S bytovou zástavbou tam určitě počítáme,“ zdůraznil Macek.

Lidem ze sdružení se nelíbí ani další plány Brna. Konkrétně návrh na vznik nové průmyslové zóny u křižovatky dálnic D1 a D2. „Chápeme, že na tomto logisticky výhodném území není prakticky možné postavit nic jiného. Ale chceme pozemky rozparcelovat tak, aby na nich nemohly vyrůst sklady. Tím by se totiž opět výrazně zvýšil provoz v okolí našich domů,“ vysvětlil Reich.

Podobné určování, k čemu má jaký pozemek sloužit, je podle náměstka Macka nemožné. „O tom, jak se parcely využijí, se můžeme bavit až s případným investorem. Stejný případ platí i pro Slunnou louku,“ sdělil Macek.

Lidé ze Samostatného jihu s městem nesouhlasí a zvažují, že opět vyhlásí referendum o odtržení od Brna. „Pokud se nic nezmění, v září projednáme nové referendum. Vzhledem ke špatnému přístupu radnice Brna-jihu, pod kterou spadáme, uvažujeme o vytvoření samostatné městské části. Vlastní samospráva naše zájmy uhájí lépe než současný starosta,“ uvedl Reich.

Starosta Brna-jihu Josef Haluza však chyby ve svých krocích nevidí. „Výroky pana Reicha nechci komentovat. Každopádně odtržení Přízřenic a Dolních Heršpic jim může přinést spíše problémy,“ myslí si Haluza.

Loni se chtěla od Brna osamostatnit i část obyvatel sousedních Tuřan. „Nelíbí se nám záměry krajského územního plánu týkající se stavby průmyslové zóny v našem sousedství. Nyní čekáme, jak kraj vyhodnotí naše připomínky. Pokud jim nevyhoví a ani město se za nás nepostaví, začneme o našem odtržení znovu uvažovat,“ informovala Lenka Hersheyová z občanského sdružení Čisté Tuřany.

Souhlasíte se sdružením, které žádá samostatnost?

Referendum
Hlasování Přízřenic a Dolních Heršpic se konalo 12. září 2009
Pro odtržení: 353
Proti odtržení: 243
Pro odtržení bylo 41 % všech oprávněných voličů z obou částí.
Úspěch by jim zaručilo překročení padesátiprocentní hranice.