Milovníci deskových her zasedají ke stolům. Mají velký výběr. V jejich tvářích je vidět soustředění i chuť vyhrát. „Nejvíc se tady zatím hraje závodní desková hra Heat,” ukazuje na plánek s tratí Velké ceny Sony Truong z deskoherní sekce.

Má navíc kolem svého krku zavěšenou kendamu, tradiční japonskou dřevěnou hračku, se kterou ve volných chvílích předvádí triky. „Přišli jsme lidem ukázat hry a šířit jejich kouzlo. Zatím se jich tu tolik nezastavilo, ale v sobotu počítáme s větším zájmem. Máme připravené i nějaké turnaje,” dodává jeho kolega Matej Kováč.

Upíři protancovali noc v Brně. Na Cosplesu v Bobyhall
Upíři protancovali noc v Brně. Na Cosplesu v Bobyhall

Na zájmu jednotlivých hráčů je znát, že některé hry nestárnou. Dokazují to neustále obsazené stoly s tradiční japonskou hrou Go.

Na Animefestu nechybí ani stánky s různými doplňky, oděvy nebo replikami. V pavilonu A2 se nachází i známí cosplayeři a cosplayerky, tedy lidé v kostýmech, kteří se snaží vypadat jako postavy z oblíbených filmů, seriálů nebo knih.

Příznivci japonských komiksů a animovaných filmů se sešli na brněnském výstavišti.
Drsní válečníci i Pokémoni: prohlédněte si postavy komiksového Animefestu v Brně

Atmosféru akce si pochvaluje například Viktorie Vyšatů. „Je to tady skvělé, líbí se mi, jako jsou všichni zvláštní, sami sebou a vůbec nikdo je nesoudí. Miluju potkávat cosplayery na každém kroku. Třeba hned ze vstupní řady mám fotky Večerníčka,” raduje se Vyšatů.

Pro návštěvníky je připraveno přes víkend více než osmdesát přednášek, ve kterých se mohou dozvědět o mytologii, japonské kultuře, ilustrování, focení nebo kostýmovém oblékání. Nechybí ani desítky workshopů o modelingu, vázání květin, japonštiny, výroby bižuterie nebo skládání origami.

Cosples nebo ples pro kostýmované fandy komiksů a animovaných filmů roztančil brněnský hotel Cosmopolitan.
Hvězdné války i japonské anime: podívejte se na ples komiksových postav v Brně

Na největší českou anime akci zavítá také Tecuró Šimaguči, který se proslavil jako choreograf bojových scén ve filmu Kill Bill. „Dalším významným hostem bude japonská zpěvačka Míka Kobajašiová, které kromě vlastních alb spolupracuje na hudební stránce různých anime,” uvádí ředitel festivalu Adam Rambousek. Právě Kobajašiová bude na Animefestu koncertovat v sobotu.

Návštěvníci si vyzkouší třeba šerm, japonská bojová umění nebo tradiční i moderní tance. Na své si přijdou i milovníci počítačových nebo karetních her. Vybrat si mohou mezi stovkami titulů, mezi kterými najdou například Magic the Gathering, Dungeons & Dragons, hry s filmovou tématikou nebo Pokémon TCG.

V brněnském Cabaretu des peaches se setkali příznivci japonských Anime.
Sraz příznivců Anime v Brně: komiksové postavy ožily v Cabaretu des Péchés

Právě pokémoni mají letos vlastní sekci, lidé se tak mohou naučit pravidla, zahrát si, vyměnit karty nebo vyzkoušet Pokémon bingo a další soutěže.

Vrcholem festivalu jsou každoročně cosplay soutěže, ve kterých ti nejlepší z českých a tvůrců utkají o ceny a postup do mezinárodního finále. „Výherci budou reprezentovat Česko v celoevropské konkurenci na finále soutěží European Cosplay Gathering v Paříži a Tournament of Champions ve Vídni,” komentuje Rambousek.

LUCIE BURIANOVÁ