Hlavně menší děti chtějí být co nejblíže hašení, aby měly dokonalý přehled. Hasiči fungují jako dokonale seřízený stroj. Velitel zásahu nejprve obhlídne situaci, jeho kolegové už mezitím chystají hadici a postupně se jim daří oheň zlikvidovat. Po úspěšném zásahu zaznívá od publika obrovský potlesk a hasiči už chystají další bod programu. „Jé, pěna," těší se malý chlapec, až se v ní vydovádí.

Do areálu v sobotu zavítá dohromady zhruba dvanáct set lidí. Jan Pospíchal z brněnské Líšně je v Bunkru se synem už od deseti dopoledne. Aktuálně si zkouší střelbu ze vzduchovky. A jako odměnu chlapec získává opravdovou slepou patronu. „Byli jsme na zajímavé komentované prohlídce bunkru, syn se svezl na koníkovi, za splnění úkolu dostal medaili. Jsme spokojení," usmívá se Pospíchal. Jenom fronty na občerstvení nebo na zmrzlinu mohly být podle něj menší.

Průvodcem při prohlídce bunkrů je Petr Barát. Lidem se snaží přibližít historii objektu, proč vznikl nebo jakou měl souvislost s protivzdušnou obranou zejména Brna. „Byl tady protiletadlový raketový komplex malého dosahu S125M Něva. Nacházely se tady například odpalovací rampy, naváděcí radiolokátor a tak dále," zmiňuje muž, který v minulosti sloužil na podobné základně u Prahy.

V jednom z bunkrů nyní majitelé objektu vytvořili střelnici, kde děti v sobotu odpoledne zkouší střelbu z airsoftových zbraní. Některým se daří trefit terč, jiné jsou méně úspěšné. „Na půjčovně máme odstřelovací zbraň L96, pak jsou tady M4, což je klasická americká výroba, nebo belgická P90 z hvězdných válek," vyjmenovává Petr Weiss, jenž má stanoviště na starosti.

Starší děti dostávají do ruky větší zbraně, mladší zase menší, lehčí. „Například AK 74 beta, zkrácená verze klasického AK, je celokovová. Jelikož patří k nejtěžším, dáváme ji do ruky starším dětem," poznamenává Weiss.

Kromě návštěvy bunkrů a střelnice se mohou děti se svými rodiči projet v bojovém vozidle pěchoty nebo proletět vrtulníkem. „Ve dvanáct hodin jsme tady měli zásah policistů, pak přijela armáda z Bučovic," nastiňuje za majitele Jan Tkadlec.