POD DOHLEDEM MYSLITELŮ. Schovat se s učením do společnosti například Jana Amose Komenského nebo fyzika Stephena Hawkinga a inspirovat se pod křídly významných světových vědců mohou čtenáři v takzvaných individuálních studovnách. Osm ministudoven se zázemím vždy pro jednoho čtenáře vznikne v příštích dvou měsících ve studovně přírodních a technických věd a dalších osm v humanitní studovně.

Podle oboru budou ministudovny rozlišeny barvami. Osobnosti, podle kterých se budou studijní kouty jmenovat, vybírali na facebookových stránkách knihovny čtenáři.

PO NOVÉM CHODNÍKU. Novinek si Brňané všimnou, ještě než vstoupí do knihovny. „Při letním zavření budovy jsme opravili chodník a lavičky před knihovnou," upozornil bývalý ředitel Tomáš Gec, který začátkem měsíce z rodinných důvodů z vedení knihovny odstoupil.

Chodníkem před vstupem ale podle něj změny nekončí. „Stavební práce kolem budovy budou v říjnu pokračovat úpravou chodníku směrem k právnické fakultě tak, aby byl bezbariérový a plynule bez překážek navazoval na silnici za magistrátem směrem k Šumavské ulici," doplnil bývalý ředitel.

STUDIUM V ANGLIČTINĚ. Téměř dva a půl tisíce zahraničních titulů v angličtině pomůže nejen studentům rozšířit jejich jazykové znalosti. Do konce roku knihovna postupně doplní svou nabídku o 2 400 nových titulů. Přes šest milionů korun, které za nové publikace zaplatí, získala z dotace ministerstva kultury. „Jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup cizojazyčné literatury, je nárůst zahraničních čtenářů v posledních letech," řekla vedoucí oddělení informačních služeb knihovny Dana Chalupská. První nové knihy jak s humanitní, tak přírodovědnou tematikou si čtenáři přečtou už v říjnu.

NÁVŠTĚVA AMERIKY. Lidé v jednotlivých studovnách narazí zatím jen na provizorní pulty. V příštích měsících totiž dělníci přesunou všechny pulty hned ke vstupu do místnosti. „Čtenář bude v kontaktu s knihovníkem hned u vstupu a nemusí ho hledat v zadní části studovny," vysvětlila mluvčí knihovny Barbora Buchtová.

Do přední části studovny se přesune také hudební koutek, aby hráči na klávesy nerušili čtenáře. „V prostoru zahraničních knihoven vzniknou také odpočinková místa a doplníme nově řešený americký koutek. Vznikne ve spolupráci s americkou ambasádou," popsala Buchtová. V přilehlém relaxačním prostoru se můžou návštěvníci těšit například na sedací pytle.

INTERNET ZDARMA. Podobně jako v některých supermarketech se čtenáři s půjčenými knihami sami odbaví u selfchecku. Přístroj s dotykovou obrazovkou bude stát v přízemí. Tam lidé také využijí wifi síť pro připojení k internetu.