„Navštívili jsme hejtmana, abychom poukázali na situaci lékařů a jejich pracovních podmínek, které jsou neustále horší. Cílem výzvy je upozornit veřejnost a hlavně politiky na to, že za současných podmínek nemáme o práci ve zdravotnictví zájem. Spousta lékařů odchází do zahraničí a ti, kteří zůstávají, mají čím dál víc práce. Výzva Děkujeme, odcházíme se týká i nemocnic, které zřizuje kraj, přišli jsme proto hejtmana informovat o našem záměru,“ uvedla primářka anesteziologicko-resuscitačního oddělení brněnské Úrazové nemocnice Lenka Doležalová, která se k výzvě připojila.
Hašek jim přislíbil pomoc a odjel po jednání do Prahy, kde chce situaci probrat s premiérem Petrem Nečasem a ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. „Na základě dnešních poznatků, které vyplynuly z jednání s lékaři, se pokusím přesvědčit předsedu vlády, abychom hledali společné řešení a jednotnou vizi českého zdravotnictví, jak se o to už rok a půl snažíme na jižní Moravě. Připravujeme společnou vizi lůžkové péče, do které jsou zahrnuté jak fakultní, tak městské nemocnice a také ty, které zřizují kraje,“ informoval Hašek.
Podle Haška se totiž Nečas nevěnuje dostatečně problémům ve zdravotnictví a zanedbává je. Premiérův nedávný výrok o tom, že jeden ze způsobů, jak ve zdravotnictví ušetřit je sloučit některé kliniky či nemocnice, je podle něj neuvážený a zbrklý. „Nečas věnuje setkání s ministrem zdravotnictví minimum času a neprobírá s ním důležité věci. Jediným jeho cílem je rychle ušetřit. Nám ostatním vzkazuje přes televizní obrazovku, že bude zavírat regionální nemocnice a přilévá tím zbytečně olej do ohně,“ uvedl Hašek.
Restrukturalizace je však důležitá i podle Haška. „Nechat však odejít lékaře a pozavírat nemocnice není žádné řešení. Snad si předseda vlády nemyslí, že zaškrcením přísunu peněz do regionálního zdravotnictví vyřeší celostátní krizi, která ve zdravotnictví trvá už posledních dvacet let,“ myslí si Hašek.