„Mnoho lidí se ptá, proč zrovna tohle mají ve znaku. A tady se to stručně dozvědí," vysvětluje heraldik Zdeněk Kubík, jenž na projektu spolupracuje.

Ostrovačickou révu najdou návštěvníci i na smaltované tabuli na zdi tamní radnice. Po načtení kódu chytrým telefonem přejdou na stránky www.heraldickamista.cz a k profilu obce. Rostlina se dostala do znaku Ostrovačic díky tomu, že tento námět využívala stará vesnická pečeť. „Na Moravě se objevila obrovská škála motivů vinné révy či listů. Ale třeba v Lužici na Hodonínsku se dostal do znaku i naftařský kozlík společně s vinařským nožem-kosířem," zmíní Kubík.

Ačkoliv těžbu ropy by si člověk před více než osmi sty lety, kdy vznikala heraldická pravidla, vymyslet nejspíš nedokázal, součástí znaku být může. „Vybíráme věci, které si každý současník dokáže představit, a zároveň jsou pro obec charakteristické. Proto se ve znacích objevují vedle klasických figur i novotvary zkumavky, ozubená kola nebo trilobiti," tvrdí heraldik.

Na znacích mohou lidé vidět šest základních heraldických barev žlutou představující zlato a bílou znamenající stříbro, červenou, modrou, zelenou a černou. „Pokud je v obci hojně zastoupeno rybníkářství, můžeme použít modrou barvu. Je-li tam silné zemědělství, zvolíme třeba zelenou, není to ale podmínkou," říká Kubík.

Barvy vycházející z heraldiky se přenášejí i do moderního života. Například bíločervené ladění brněnských propagačních materiálů je odvozené právě z tinktur městského znaku. Informace o jeho podobě a vzniku se uchovaly na pečetích již od poloviny třináctého století a v České republice jsou to nejstarší doklady o městském znaku.