Odvoláním získají provozovatelé a majitelé heren čas. Až několik měsíců navíc, kdy mohou na hazardu vydělávat. „Navíc doufají, že zastupitelé mezitím změní vyhlášku, která městským částem umožňuje hazard zakázat, nebo regulovat," sdělila Jana Drápalová ze Strany zelených, která prosazuje úplné zrušení automatů v Brně.

Ministerstvo financí, které herny ruší, zaznamenalo z Brna žádosti o ukončení provozu asi patnácti stovek videoloterijních terminálů. „Odvolali se skoro všichni provozovatelé. Zatím jsme v Brně nadobro zrušili 140 přístrojů," sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek.

Situaci považuje za problematickou starostka městské části Brno-sever Sabina Tomíšková. „Terminály jsme u nás zrušili vyhláškou úplně. jenže kvůli odvoláním u nás fungují ještě desítky heren," sdělila starostka.

SKUPINA HAZARDU
• město v září zřídilo pracovní
  skupinu, která mávyřešit
  problémy s hazardem
• skupina chce doporučit k
  projednání na zastupitelstvu
  změnu stávající vyhlášky, která
  radnicím dovoluje hazard
  regulovat, nebo úplně zakázat
• členy skupiny jsou zástupci
  politických klubů. Konkrétně
  Libor Šťástka, Josef Haluza,
  Ladislav Býček, Antonín Crha,
  Jaroslav Kacer a Jana
  Drápalová 
• skupina přizvala k diskusi
  odborníky na hazard,aktivisty i
  provozovatele heren
• výsledek zatím nenížádný

Problém s odvoláními má i městská část Brno-střed, kde je heren nejvíce. Radnice tam hazard zakázala úplně. Starosta Libor Šťástka se ale bojí, že automaty zmizí až za dlouho. „Odvolali se skoro všichni provozovatelé. „Řízení se mohou táhnout roky a ke skutečnému rušení nedojde," řekl.

Ještě v srpnu přitom Šťástka uvažoval, že některé herny nechá. Prý proto, aby se nerozmohl černý hazard. Nechal si proto vypracovat studii, jejíž výsledky má dostat v dubnu. „Rozhodneme se podle ní. V každém případě ale nebudeme zachovávat více jak dvě herny," zdůraznil dříve Šťástka.

Naopak městská část Brno-jih si některé herny nechala. „Hazard jsme u nás jen omezili. Zakázali jsme automaty, které stojí blízko škol. Ty už zmizely. Zbytek jsme nechali," sdělil starosta Josef Haluza.

Podle Matěje Hollana z občanského sdružení Brnění, který proti hernám bojuje, automaty nemají šanci vydržet do příštího roku. „Ministr financí kvůli rozhodnutí Ústavního soudu nemá jinou možnost než odvolání zamítnout. Předpokládám, že výherní přístroje zmizí do konce tohoto roku, kdy budou dobíhat poslední odvolání," zdůraznil Hollan.

Podle Šrámka ale ministerstvo nyní nezná výsledky všech odvolání. „Musíme přezkoumat každé rozhodnutí a posoudit ho individuálně. Nejedná se o pouhý administrativní úkon," doplnil mluvčí.

Andrej Čírtek z Unie herního průmyslu České republiky chápe, že se majitelé heren brání. „Mají závazky vůči zaměstnancům. Stát jim nedal žádnou lhůtu ani žádné varování, že jejich podnikání skončí. Vyhláška se navíc může změnit na každém zastupitelstvu, takže nemají do budoucna žádné jistoty," sdělil Čírtek. Dodal také, že šance na úspěšné odvolání je malá. „Většinou konec herny neodvrátí," přiznal.

Úplně hazard zakázalo devatenáct městských částí. Devět jich ho jen regulovalo. „Jsou to Černovice, Bosonohy, Kohoutovice, Jih, Komín, Medlánky, Řečkovice a Mokrá Hora, Starý Lískovec a Tuřany," sdělil Hollan.

Jediné Chrlice hazard nezakázaly. „Herny jsme nechali. Od lidí jsme nedostali žádné stížnosti, proto není důvod je rušit," uvedla starostka Chrlic Ivana Telecká. Dodala, že díky penězům z hazardu mohou například opravovat školy.

Stejný názor má i starosta Černovic Jiří Hladík. „Letos jsme nedostali peníze. Odvody z heren proto využijeme na rekonstrukci hřišť a na sport," vysvětlil Hladík. Doplnil, že kdyby město rozhodlo, že automaty zruší všude, nebude proti.

VLADIMÍRA KREJSOVÁ, NIKOLA JAKUBOVÁ