Jak už Deník Rovnost nedávno informoval, vedení města tam chce do dvou let opravit a rozšířit chodníky i zeleň nebo umístit sochu. Vše má stát dvaačtyřicet milionů korun.

S tím ale nesouhlasí zástupci radnice Brna-středu. „Bude to vyhozených asi padesát milionů korun a stoprocentně to znemožní další přestavbu Mendlova náměstí, protože se do ní potom nikdo nepustí. Chceme dílčí části řešit dle konceptu vítězného návrhu,“ uvedl radní Brna-středu Petr Bořecký.

Ilustrační foto
Další útok psa v Brně: kříženec rotvajlera pokousal retrívra

Podle náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka částečné úpravy náměstí dlouhodobé řešení prostranství neznemožní. „Mendlovo náměstí má hodně problémů. V současnosti ho třeba není možné na několik let uzavřít a kopat tam. Nemáme vykoupené potřebné pozemky pod nemocnicí u svaté Anny pro úpravy. Zásahy do kanalizací si vynutí investice za zhruba miliardu korun,“ tvrdí Hladík.

Zástupci města chtějí využít plánované výměny parovodů za horkovody a prostranství částečnými úpravami zvelebit. Práce plánují stihnout do léta 2022, kdy to bude přesně dvě stě let od narození Gregora Johanna Mendela. Na památku zakladatele genetiky na náměstí vznikne socha.

Podoba Mendlova náměstí v Brně po částečných úpravách.
Vizualizace: Mendlák čeká změna. Neřeší ale dopravu, zlobí se Brno-střed