Komplikace způsobuje i oprava chodníků na druhé straně přednádražního prostoru.

Údiv a rozhlédnutí následované přejitím silnice i navzdory zrušenému přechodu či naprosté nepovšimnutí si nových značek. Tak reagují někteří lidé přecházející silnici od vlakového nádraží k trolejbusové zastávce.

„Ani jsem si toho nevšimla. Je to za mě nesmysl. Sotva chodím, takže půjdu napřímo a nebudu si zacházet do podchodu," pokrčila rameny například Renata Javorská.

Pokračuje přestavba vlakového nádraží v brněnském Králově Poli. Stavbaři mají za sebou první práce. Deník se podíval i do stávajícího zázemí nádraží.
Rekonstrukce nádraží v Brně-Králově Poli: nahlédněte do zázemí i atomového krytu

K vlakovému nádraží mířila proto, aby se zeptala na náhradní autobusovou dopravu.

Právě kvůli výluce vlaků je od začátku března zrušený i zmiňovaný přechod, je totiž v těsné blízkosti zastávky náhradní dopravy.

„Autobusy nahrazují vlaky směrem na Vysočinu. Vzhledem k tomu, že by nebylo možné zajistit rozhledové plochy tak, jak je dáno zákonem, bylo rozhodnuto o tomto řešení," vysvětlila Anna Dudková z tiskového oddělení brněnského magistrátu.

Jak dlouho bude přechod uzavřený, závisí na délce výluky Českých drah. Podle aktuálních informací by výluka měla být skončit do letošního října.

Na uzavřený přechod k Benešově ulici upozorňuje několik dopravních značek.Na uzavřený přechod k Benešově ulici upozorňuje několik dopravních značek.Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Podobná je situace také u přechodů v Nádražní ulici pod ulicí Bašty. Dělníci tady před měsícem začali postupně opravovat chodník vedoucí od bývalého sídla Čedoku ke křižovatce s Husovou ulicí. Stavbu dozoruje městská společnost Brněnské komunikace.

„Oprava pokračuje svižným tempem, dokonce o něco rychleji, než se očekávalo. Uzavření chodníků se posunuje průběžně. Stížnosti nebo problémy neevidujeme," podotkla Dudková.

V únoru dělníci začali opravovat chodník před bývalým sídlem Čedoku a kvůli stavbě byl uzavřený přechod k bývalé poště. Ve středu dopoledne zákaz vstupu na přechod u Čedoku chyběl, z opačné strany, tedy před bývalou poštou, značka zůstala.

Podobně zmatečné je dopravní značení u přechodu k očnímu studiu v Nádražní ulici. Chodník už je opravený až k optice a dělníci pokračují s rekonstrukcí u tramvajové zastávky Nové sady. Značení tedy chodcům přikazuje silnici přejít a využít protější chodník, dopravní značka přechod pro chodce ale zůstává přeškrtnutá.

Brněnští strážníci podle slov jejich mluvčí Jany Pokorné reagují na změny tak, aby byli schopni zabezpečit veřejný pořádek. „Dopravní situaci v době rekonstrukce přednádražního prostoru přijímáme jako fakt a snažíme se jí přizpůsobit," uvedla Pokorná.

Prevence, nebo pokuty?

Cíleně chodce v Nádražní či Benešově ulici strážníci nekontrolují. „Hlídky se zabývaly pouze jednotlivými přestupky. Hlavně se snaží působit preventivně a chodce na pochybení včas upozornit," dodala Pokorná.

Původně měla být předlažba chodníku v Nádražní ulici hotová do konce letošního května. „Vzhledem ke svižnému tempu se dá předpokládat, že budou práce dokončeny do konce dubna," řekla Dudková.