Vše potřebné si bez pomoci obstarává jen s obtížemi. V malém brněnském bytě mu také chybí společnost. Dvaasedmdesátiletý Vlastimil Kohout proto nyní hledá místo v domově pro seniory, zatím ale neúspěšně. Podobný příběh nyní prožívají necelé dvě tisícovky brněnských seniorů, pro které není v domovech dostatek volných lůžek. Jak už Brněnský deník informoval, na umístění do domova čekají až tři roky.

Pomoci jim chtějí brněnští radní. Minulý týden sestavili skupinu, jejíž cílem je vyhledávání lokalit, kde by mohly nové domovy v budoucnu vyrůst. „Podstatná je pro nás komunikace se zastupiteli městských částí, obrátit se na nás ale může také široká veřejnost,“ řekl vedoucí skupiny a náměstek primátorky Robert Kerndl.

Po volných místech pro vznik domovů s ním nyní pátrají představitelé různých odborů vedení města, například majetkového, investičního nebo odboru sociální péče. Několik lokalit skupina vytipovala, nacházejí se v Medlánkách, Kohoutovicích a Ořešíně.

Kromě hledání míst pro výstavbu nových domovů usilují brněnští radní také o rozšíření některých stávajících. Šestapadesát lůžek přibude v domově pro seniory v Holásecké ulici. Montovanou přístavbu, kde nyní sídlí lékaři, tam nahradí nová pětipodlažní budova. „Domov má kapacitu přes sto lůžek, chceme toto číslo navýšit o více než polovinu. Současnou přístavbu je jednodušší strhnout a nahradit ji novou, kterou propojíme se stávající budovou domova,“ popsal plán Kerndl.

Celý projekt, pro který brněnští radní schválili investiční záměr, bude stát přes sto padesát milionů korun. Kromě lůžek přibudou v areálu parkovací místa, atrium nebo jídelna. Lékaři, kteří nyní v Holásecké ulici sídlí, o své ordinace nepřijdou. Přesunou se do budovy bývalé pekárny na Tuřanském náměstí, kterou čeká v příštím roce rekonstrukce. Poté, co se přestěhují, začne také přestavba domova pro seniory.

Nová lůžka pro zájemce vzniknou v příštích letech také v domově pro seniory Kociánka v Králově Poli. Jeho kapacita se postupně rozroste až o tři sta míst. „Po rozšíření budeme na maximu, které kuchyně nebo prádelna areálu ještě zvládne. Nová lůžka se rozdělí do dvou budov,“ sdělil ředitel Michal Medlík. Stavět se v areálu začne za přibližně dva roky.

Kohout věří, že na přijetí do domova bude ještě několik měsíců čekat.„První žádost jsem podal před pár měsíci. Od té doby jsem podal další dvě. Nechci se stěhovat někam daleko, a tak se ucházím o lůžko pouze v okolí svého domu. Zatím jsem ale všude na čekací listině. Naštěstí na přijetí nespěchám, jestli ale někdo potřebuje do domova nutně, může pro něj čekání být problém,“ míní senior.

Problémy s umístěním seniorů do domovů souvisí podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové se stárnutím populace. „Brno se může zdát jako studentské město, nijak se ale nevymyká celorepublikovému průměru, který ukazuje, že lidé plošně stárnou. A na to se nyní musíme připravit,“ sdělila Vaňková.