Ani pět měsíců od voleb nemá práci bývalý starosta brněnských Židenic René Novotný. Překvapil ho výsledek povolebních jednání a na hledání zaměstnání nebyl připravený.

Novotný byl lídr kandidátní listiny hnutí ANO, které volby vyhrálo. Starosta je však Aleš Mrázek, který s ním na druhém místě kandidoval. „Po Chrlicích jsme jako hnutí v Židenicích uspěli nejlépe. S koaličními partnery se mi podařilo s bývalým místostarostou, kolegou Mrázkem, vyjednat dohodu o stejném počtu pozic v radě i výborech, jako po minulých volbách. Pak nastal podraz: na post starosty nově zvolený klub nominoval právě Mrázka,“ vysvětlil Novotný.

Nyní je neuvolněný radní pro sport a hledá zaměstnání. „Byl to pro mě šok. Snažím se najít práci v oblasti managementu, marketingu, sportu, případně ve státní správě,“ svěřil se Novotný.

Podle Mrázka jeho předchůdce sám na post vyjednavače nové koalice rezignoval. „Členové klubu ho jednohlasně nechtěli jako starostu. Divím se, že byl překvapený. Jednání o koalici vedl neúspěšně. Já jsem úspěch měl a koalici sestavil,“ poznamenal současný starosta Mrázek.

Problémy s hledáním uplatnění naopak neměl Jiří Karásek, který šestnáct let zastával post místostarosty brněnských Vinohrad a nyní je pouze zastupitel. „Máme rodinnou firmu, která zajišťuje servis ve stavebnictví,“ uvedl Karásek.

Vrátit se do práce pro něj problém nebyl. „Mám jiný režim dne, protože je rozdíl dělat politiku na plný úvazek, nebo ve volném čase. Ale správa městské části mě od běžného života neodtrhla,“ popsal Karásek.

Do svých zaměstnání se museli vrátit i členové hnutí Slušní lidé, kteří v komunálních volbách nezískali dost hlasů. Jejich předseda Zdeněk Pernica opět boxuje, nedávno startoval v Thajsku. „Museli jsme dohnat pracovní věci, které jsme za volby zanedbali. Nemůžeme se politice věnovat pořád naplno. Ale zase se do toho dostaneme,“ sdělil Pernica.

Neúspěchem skončily volby i pro Lubora Pospíchala. Kandidoval jako lídr Maffie.cz do zastupitelstva Brna a se stranou Happy Slatina v městské části. „Ve Slatině jsme nejsilnější strana mimo zastupitelstvo. Cítíme se jako opravdová opozice. Pečlivě budeme pozorovat práci zastupitelů,“ vzkázal Pospíchal.

Bez podpory voličů skončila i strana SOS Lesná. Její zástupci chtěli sídliště odtrhnout od Brna-severu. Nezískali ani procento hlasů a na facebooku od voleb uveřejnili jen jeden příspěvek.

Podle politologa Michala Pinka nemají obvykle komunální politici se získáním práce problém. „Pokud jsou chytří, nezáleží, zda byli v radě Brna, či městské části. Zkušenosti mají podobné,“ poznamenal Pink.