„Dozvěděli jsme se o zániku, až už to byla hotová věc. Domnívám se, že důvodem byla podpora současného hejtmana Bohumila Šimka v letošních krajských volbách. Praktiky hnutí ANO se mi nelíbí, kolují informace, že tohle byla výstraha pro další organizace,“ sdělila místostarostka Černovic Šárka Korkešová.

Vizualizace Janáčkova kulturního centra podle návrhu ateliéru M1.
Hledá se 700 milionů. Kdo zaplatí nový koncertní sál, není jasné

Bývalý brněnský primátor a současný lídr do voleb za hnutí ANO 2011 Petr Vokřál ale tento důvod označil za nesmysl. „Šimka podporuji a jsem velmi rád, že chce nadále pokračovat v práci pro kraj. Organizace jsme zrušili, jelikož jejich členové poškozují jméno hnutí a chtějí odvést pozornost od toho, že jsou napojeni na podivné skupiny lidí,“ okomentoval Vokřál.

Dodal, že se to týká třeba bývalého brněnského radního Jiřího Švachuly, který je obviněný v případu podezření z korupce.

Starosta Židenic Aleš Mrázek, který kandidoval jako nezávislý za ANO, se proti spojení politiků z Židenic s kauzou Švachula vymezil. „Nikdo z nás s tím nemá nic společného. Je to celé podivné a účelové. Také se domnívám, že je to kvůli tomu, že jsme vyjádřili podporu hejtmanu Šimkovi,“ dodal.

Novorozené miminko - ilustrační foto.
Žena porodila přímo v zahrádkářské kolonii. Pomohli jí policisté

Politolog z brněnské Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Michal Pink tvrdí, že rušení místních organizací patří ke klasickému vnitrostranickému životu politických stran. „Hnutí ANO se při svém vzniku vymezovalo proti těmto praktikám, ale dnes už jsou zcela etablovaná strana a využívají je. Zda se jedná o vyřizování účtů mezi podporovateli Vokřála a Šimka, zatím nelze říct. Ale Jiří Švachula byl na radnici delší dobu, takže pokud chtělo vedení zasáhnout proti těm, kteří s nimi spolupracovali, mohli to udělat už dřív,“ okomentoval odborník.