Hnutí díky dárcovské kampani Chléb pro Charkov vybralo od lidí bezmála sto tisíc korun, materiální pomoc v hodnotě skoro 400 tisíc dala Armáda spásy a Diakonie a 300 tisíc poskytlo Brno pro své partnerské město na Ukrajině.

Právě pomoc z města vyvolala pochybnosti u opozice. „Nemáme problém s tím, že se přispělo na pomoc Charkovu. Problém byl v tom, jaká cesta byla zvolena," uvedl opoziční zastupitel Libor Šťástka (ODS).

Město totiž dalo peníze Nesehnutí, které za ně mělo pořídit potřebné věci pro uprchlíky. „Charkov je partnerské město Brna, proto jsme viděli jako lepší cestu poslat městu peníze na jeho účet, aby nakoupilo, co potřebuje. Brno však dalo peníze Nesehnutí, spřízněné organizaci náměstka Matěje Hollana," uvedl Šťástka. Podle něj se kvůli nákladům na přepravu a dalším výdajům nakoupilo méně pomoci, což bylo zbytečné.

Nesehnutí se však brání. „Z daru města Brna bylo na organizační zajištění celé sbírkové kampaně použito méně než 10 procent z celkové částky. Zbytek šel na přímou pomoc uprchlíkům. Převoz by nebyl možný bez pomoci autodopravce Kvida Štěpánka, který ho zajistil zdarma," zdůraznila Pavla Hofmeisterová z Nesehnutí.

Podle ní Armáda spásy a Diakonie měly mnoho materiální pomoci, kterou však neměly na Ukrajinu jak přepravit kvůli nákladné cestě. Nesehnutí tak přepravilo do Charkova jak potraviny, tak materiální pomoc. „Obsahovala 21 tun zdravotnických a hygienických potřeb, sedm tun pohanky, luštěnin a obilovin, 200 kilogramů čaje, více než 1000 kusů rostlinného oleje, 1005 kusů rostlinného másla, 344 zeleninových konzerv, 1700 kilogramů cukru, 2000 kilo ovesných vloček a další základní potraviny," vyjmenovala Hofmeisterová. Dodala, že vnitřních uprchlíků v charkovském regionu je podle oficiálních statistik 150 tisíc. „Ze získaných peněz se sestavilo více než 1900 potravinových balíčků a zdravotnické a hygienické potřeby pomohly stovkám lidí," dodala.

Počátky nepokojů na Ukrajině sahají do listopadu 2013, kdy začaly protesty kvůli tomu, že vláda pozastavila přípravy pro podpis asociační dohody s EU. Později se konaly demonstrace na takzvaném Majdanu v Kyjevě. Ruská vojska pak obsadila poloostrov Krym na jihu země. Nepokoje na východě Ukrajiny si mnoho obětí na životech.