Atmosféra v brněnské městské části Řečkovice před nadcházejícím víkendem houstne. Vrcholí tu nejen přípravy na Vavřinecké hody, ale také spory o to, jak budou vypadat. Starosta Řečkovic Ladislav Filipi má totiž o programu slavností zcela jiné představy než místní stárci.

Diskuzi o budoucí podobě hodů rozvířil i „Otevřený dopis občanům Řečkovic“, který do většiny domů v městské části roznesli stárci. Informují v něm o společných jednáních s tajemnicí městského úřadu Janou Otevřelovou a starostou Ladislavem Filipi. „Pouhý měsíc před zahájením hodů jsme se dozvěděli o zcela jiném programu,“ píší stárci v dopise. Při jednáních na radnici zaznělo prý i to, že hody jsou přežitek, který by nemusel mít v Řečkovicích dlouhého trvání.

Starosta Ladislav Filipi svůj postoj upřesnil. „Naznačil jsem, že hody jako tradiční lidová zábava mají dnes už jiný rozměr než dříve. Lidé ze sídliště se chtějí bavit jinak, užít si volno a pohodový víkend. Nebaví je dva dny poslouchat dechovku,“ myslí si. V programu proto na úkor tradiční zábavy přibylo několik vystoupení, které s folklórem nemají nic společného. V neděli tak v Řečkovicích bude mít vystoupení i s autogramiádou například Bob Frídl.

Stárkům ale právě takový program vadí. „Hody nejsou hudební festival,“ myslí si jeden z nich David Jančík. Slavnosti mají být podle něj i ostatních stárků tradiční. „Zazpívat si, zatancovat, pobavit se. Řečkovičtí měli o tradiční hody vždycky zájem, nevím, proč to teď měnit,“ dodal.

Stejný názor má i Jitka Turbanová, která v Řečkovicích bydlí a každý rok na hody chodí. „Hody se mi líbí hlavně kvůli krojům a lidové hudbě. Žádný Bob Frídl mě nezajímá. Víc prostoru by měli naopak dostat Řečkovičtí, kteří celý rok pilně nacvičují,“ myslí si.

To se však zřejmě nestane. Starostu přístup stárků rozhněval a do budoucna s nimi odmítá spolupracovat. „Je to absurdní,“ říká Jančík. Nejdůležitější je podle něj to, že obyvatelé Řečkovic chtějí dodržovat tradice a svůj volný čas tráví přípravami na hody. „Nedokážu si představit, co vede starostu k tomu, aby jim v tom bránil,“ dodal Jančík.

Podle Filipiho chce radnice program jen udělat atraktivnější. A stárci do toho nemají co mluvit. „Veškeré peníze na hody jdou z řečkovické pokladny. Proto by měla mít při sestavování programu městská část hlavní slovo,“ myslí si starosta.

O budoucnosti hodů však ještě nemá jasno. „Pokud budou spory přetrvávat, myslím, že by nebylo na škodu třeba na rok tradici přerušit,“ řekl. Zároveň však uvažuje o tom, že najme na organizaci hodů pořadatelskou agenturu a amatérské řečkovické tanečníky doplní nebo nahradí profesionálové.

To je podle stárků ale postavené na hlavu. „Starosta, který nechce, aby se lidé bavili a veselili aktivně, si nezaslouží být naším starostou,“ píší v dopise. Jančík ale doufá, že spory atmosféru víkendových hodů neovlivní.