Mělo by se tak stát vrámci devátého ročníku Národopisných slavností, které začnou prvního září. Plánují tam mimo jiné takzvané Babské hody. „Kolem druhé hodiny před kovárnou začne handrkování mužů se ženami, zda mají ženy opravdu na své hody právo. Zasedne rada a bude o tom velmi těžce rozhodovat. Jak to nakonec dopadne, uvidí návštěvníci slavností. Můžu ale už teď slíbit, že to bude velká sranda,“ uvedl starosta Těšan Jan Husák.

První zářijový víkend bude zaměřen na prezentaci tradičních lidových řemesel. Na jarmarku tak lidé uvidí při práci například hrnčíře, košíkáře nebo perníkáře. Jejich výrobky si od nich mohou i koupit.

Pověst kovářské obce každoročně umocňuje soutěž Mladý Těšanský kovář. Absolventi odborných škol a učilišť se o hlavní cenu utkají už po osmé. O pohár starosty obce budou soutěžit také hasičské dobrovolné sbory. Návštěvníci kromě hasičských disciplín uvidí i jejich historickou techniku. Převážně mladší účastníci slavností se provezou po obci vkoňském spřežení.

Národopisné slavnosti zakončí nedělní mše svatá. „Půjde o poděkování za letošní úrodu. Požehná a posvětí se při ní dožínkový věnec. Odpoledne vkovárně poplkáme o hodech, vinobraní a dalších věcech, co nás zajímají. Zakusovat budeme to, co si přineseme,“ dodal starosta Husák.