Rodičce byl po celou dobu nablízku její manžel. „Zhroutil se mi svět, ale musel jsem být silný. Potřeboval mě můj malý syn. Denně jsme manželku navštěvovali s nadějí, že se miminko podaří zachránit,“ svěřil se Eliščin otec Vojtěch Votava.

Sedmadvacetiletá žena měla výdutě v mozku a trpěla epilepsií. V šestnáctém týdnu těhotenství ji partner našel doma v bezvědomí. Vyšetření potvrdilo smrt mozku způsobenou vnitřním krvácením. „Její stav byl neslučitelný se životem, ale pokračovali jsme se záchranou plodu,“ popsal přednosta kliniky anesteziologie Roman Gál.

Lékaři nechali plod v těle matky vyvíjet 117 dnů. „Péče byla složitá. Každý den jsme pečlivě sledovali vitální funkce a hlídali jsme jeho výživové potřeby,“ vysvětlila vedoucí lékařka Iveta Zímová.

Plod nabíral váhu a v polovině srpna se zdravá dívka narodila ve třicátém pátém týdnu císařským řezem. Měla 2130 gramů a 42 centimetrů. S jejím narozením však skončil život matky, kterou odpojili od dýchacích přístrojů. Dítě je nyní v péči rodiny.

Zdroj: Youtube

Podobných případů lékaři ve světě zaznamenali dosud pouze dvacet.