Zažil jste už druhé zastupitelstvo jako opoziční zastupitel. Jak si na novou roli zvykáte?

Je to samozřejmě částečně nepříjemné, protože jsem si myslel, že po volbách dopadneme lépe. Na druhou stranu jsem už byl v opozici na magistrátu. Není to pro mě žádná novinka, a jak poslední dobou zjišťuji, možná budu mít práce nejméně stejně, možná i víc, než když jsme byli v koalici.

Proč bude práce víc?

Současné vedení se neorientuje na budoucnost městské části. Nepodnikne nic konstruktivního, ale čas stráví hledáním viníka všeho špatného v Brně. S tím už začali a viník jsem já. Na jednu stranu proto musím obhajovat dřívější rozhodnutí, za kterými si stojím. Na druhou stranu se pobavím při sledování, jak se v praxi naplní slibovaná otevřenost a transparentnost, ke které podle mě nové vedení příliš blízko nemá.

Podle výstupů z médií i podle názorů lidí na facebooku Žít Brno či na vašem profilu to vypadá, že jste aktuálně snad nejnenáviděnější politik v celém Brně.

Chápu to jako politickou snahu mě do hodně velké míry zdiskreditovat, aby mě nikdo nebral vážně. O to víc mě motivuje tyhle názory říkat.

Kritiku jste například schytal za privatizaci bytu bývalému tajemníkovi městské části Stanislavu Pšejovi schválenou těsně před vaším odchodem z funkce. Byt v centru města získal za milion a půl. Bránil jste se i v příspěvku na osobních webových stránkách…

Privatizace je právě jeden z případů, kdy můžu být ticho a neříkat svou verzi. Jenže to mi přijde špatně, protože jsem přesvědčený, že původní informace v médiích byla velmi účelová a nebyly v ní obsažené všechny souvislosti. Například, že o privatizaci rozhoduje zastupitelstvo města, že byty přiděluje celá rada městské části a že v bytě tajemník bydlí už třináct let. Považoval jsem za důležité to zmínit. Souvisí to s tím, co tvrdím o nové koalici. Že bude hledat takzvané zlo z minulosti, místo toho, aby přemýšlela o budoucnosti.

close Libor Šťástka. zoom_in Tajemník Pšeja navíc den před ustavujícím zastupitelstvem rezignoval. Věděl jste o tom dopředu?

Je pravda, že když se po volbách rýsovala podoba nové koalice, tak to tajemník zvažoval. Od nás vždy slyšel, ať to nedělá, protože nemá důvod. Chápal jsem ale, že vnímá napětí i tlak budoucí koalice na spoustu věcí, které by měl dělat. Rozhodl se tedy sám za sebe na poslední chvíli. Absolutně jsem mu to nevymlouval, protože jsem tušil, že se rozhodl správně. Což se potvrzuje.

O jeho rezignaci jste nové vedení chtěl zpravit kdy?

Měl jsem ji nachystanou a chtěl jsem ji po skončení ustavujícího zastupitelstva předat novému starostovi. Ten ale na schůzku nepřišel.

Nepřipadá vám to pozdě? Neměl jste to říct dřív?

Tajemník se rozhodl v den, kdy se rozhodl. Do ustavujícího zastupitelstva zbýval den. Udělal jsem za tím tlustou čáru, vyšel jsem mu vstříc a nového starostu jsem chtěl zpravit po zastupitelstvu.

K té schůzce ale nikdy nedošlo. Sešel jste se někdy po zastupitelstvu s Martinem Landou osobně?

Ne. Po zastupitelstvu odešel na večírek Žít Brno, kancelář jsem mu tedy nepředal. Od té doby jsme v kontaktu nebyli. Mně taky nikdo kancelář nepředal. Chtěl jsem mu na radnici ukázat základní věci a zbytek nechat na asistentce. Na té to nakonec zůstalo celé.

Vládnoucí koalice vám také vyčítá znemožnění změn v pořádání Vánoc na Zelném trhu. Proč jste smlouvu na čtyři roky pouze s jedním člověkem podepsal?

Nejdřív se na mě současné vedení obrátilo s výzvou, abych zajistil pěkné Vánoce, na které jsou Brňané zvyklí. A když jsem to udělal, napsali mi, že je to špatně, protože je chtěli dělat úplně jinak. Za rozhodnutím, které se týká zajištění Vánoc, si stojím. Je tam sice jeden pořadatel, ale jestli bude koalice chtít dělat dílčí změny, šanci má.

Bavili jste se o změnách už dřív?

Před volbami byla jediná komunikace s Žít Brno vedená přes útoky na facebooku i přes můj falešný profil, který doteď funguje. Konstruktivní komunikace z jejich strany neexistovala. Pokud si teď chtějí udělat Vánoce po svém, v Brně je spousta jiných pěkných míst, kde se můžou ukázat.

Když kritizujete Žít Brno, máte tím na mysli celé hnutí, nebo jen některé členy?

Tváří Žít Brno je Matěj Hollan. Volební úspěch v Brně-středu získalo hnutí díky němu. Nakonec se rozhodl pracovat na magistrátu, což je trochu s podivem, když říkal, že z Brna-středu udělá nejhezčí městskou část v Evropě. Kdybych v té době kandidoval na starostu i primátora já, noviny by mě vláčely, jak můžu sedět na dvou židlích zároveň. Hollanovi projde tisíckrát víc věcí než komukoli jinému.

A jak je to tedy v Brně-středu?

Kandidátka Žít Brno tam vznikala dost podivně těsně před termínem podání kandidátních listin. Stojí za ní Svatopluk Bartík a zvláštním způsobem na ni dostal pětačtyřicet lidí. Když se teď dívám na postup Matěje Hollana po volbách, nechce mít s Brnem-střed mnoho společného a zaměřuje se na pozici náměstka. Kandidátku v Brně-středu proto vnímám jako Bartíkův dlouhodobě připravovaný projekt. Je to tedy otázka hlavně na něj, jak chce řídit radnici prostřednictvím starosty, který možná až někdy v srpnu zjistil, že bude na kandidátce.

close Libor Šťástka. zoom_in Vydrží koalice v Brně-středu do konce volebního období?

To netuším. Je otázka, jak se čtyřkoalice popere sama se sebou. Z toho, co zatím sleduji, se jim to příliš nedaří. Mají šanci vydržet, pokud se mezi sebou budou bavit. Pokud tam ale převládne dominantní názor tvůrce celého projektu Svatopluka Bartíka, tak nutně musí narazit.

Co uděláte pro to, abyste získali zpátky ztracené voliče?

To teď přesně neřeknu. V Brně-středu budu určitě zodpovědně vykonávat funkci opozice. Pokud jde o celou ODS i pravici, tak komunální volby dokázaly, že lidé volí v městech podle celostátních trendů. Uvědomuje si to i předseda Petr Fiala. Občanskou demokracii teď čeká cesta zpátky ke ztracené důvěře. Pokud se jí to povede na celostátní úrovni, je větší šance, že se při krajských volbách vrátí zase do hry. Chyba ale samozřejmě není jen celostátní, za prohru si může i brněnská organizace strany.

Ale váš stranický kolega Vladan Krásný vidí problém spíš na místní úrovni.

Výsledek ODS v Brně se neliší od výsledků strany v jiných městech. A je pravda, že v některých menších částech, například ve Starém Lískovci, tamní reprezentanti uspěli. Jsou to menší obce nebo městské části, kde je lidé znají osobně. V městské části, která má devadesát tisíc obyvatel, to nejde. Vladan Krásný zvítězil ve Starém Lískovci. Nijak výrazně ale nepomohl straně v Brně.

Proti brněnskému vedení strany se ostatně ostře vymezuje…

Ano, vymezuje se dlouhodobě a veřejně. Kolegové z jiných městských částí říkají, že díky tomu pomohl sobě, ale nám všem uškodil. Není schopný přijít mezi nás a říct nám, kdo je hlupák a kdo by měl odejít a že on je ten, kdo by to měl vést. Radši si to napíše na facebook. Dokud tohle v nějaké politické straně nebo fotbalovém týmu přetrvává, pak strana ani tým nemůžou fungovat. To je stejné, jako mít mužstvo, které odhlasuje, že zápas strávíte na lavičce, a vy si na tu lavičku buď sednete a řeknete si, jak je přesvědčit, abyste se na hřiště vrátil. Anebo můžete odejít do kabiny soupeře a pokusit se mužstvo potopit.

Krásný také údajně uvažuje nad kandidaturou do vedení brněnské ODS, které po volbách rezignovalo. Vy ji nezvažujete?

O tom jsem vůbec nepřemýšlel. Budu se teď věnovat Brnu-střed. Nemám motivaci ovládnout brněnskou ODS.

Na čem teď musejí občanští demokraté zapracovat?

Je dobré se častěji setkávat s lidmi, což dělá i předseda strany Petr Fiala. A věnuje se také živnostníkům, které občanská demokracie dřív opomíjela.

Připravujete se už na krajské volby v roce 2016?

Debaty o nich už vedeme. Bavíme se, jak sestavit kandidátku. Už teď víme, že to nesmí být listina navolená podle stranického klíče, ale musí na ní stát osobnosti z obcí, jako jsou úspěšní starostové, kteří za sebou mají lidi, které znají.

Členská základna celé strany přišla o sedm tisíc lidí, z toho tři tisíce utekly jinam. Myslíte, že úbytek bude pokračovat?

Bylo by to logické. V řadě případů to ale bude jen dobře. Když se podívám na některé lidi, kteří jsou oficiálně v Brně v ODS, ale na facebooku otevřeně podporují například Žít Brno a prohlašují, že je budou volit, tak mi to hlava nebere. Pokud bych měl pocit, že být v ODS je pro mě jen způsob, jak být v politice a těžit z toho, tak v ní dávno nejsem a do komunálních voleb bych kandidoval za jiné hnutí, jak udělali mnozí.

Máte na mysli hnutí ANO?

Ano, například je. Ale v České republice se najde i víc menších hnutí. Mnozí od nás odešli právě proto, že chtěli sedět ve vedení obcí, ale museli proto kandidovat za kohokoli jiného. Jestli u nás takoví lidé jsou, budu rád, když odejdou.

Čemu se teď budete věnovat v soukromí?

Víc sobě. Své firmě, právničině a neziskovému sektoru, což možná ode mě zní podivně, protože jsem dostával nálepky, že tuto oblast nemám rád. Podporoval jsem ale už dřív neziskovky, které nevznikly z čistě politického důvodu, jako spousta ekologických hnutí v Brně.

Máte vytipovanou konkrétní organizaci?

Velmi si vážím například hospice svaté Alžběty.

Chystáte se pracovat i jako právní poradce?

Nechci ještě úplně odkrýt karty. Nebude to má hlavní náplň práce, ale částečně to dělat chci, protože mě to vždy bavilo.

TOMÁŠ KREMR