Městský pavlačový dům se sociálními byty v brněnské Bratislavské ulici. Od začátku dubna se obyvatelé musí prokazovat, že za zamčenými vraty je jejich domov.

„Je to nepříjemné. Připadám si taky jako ve vězení. Hlídači tady pořád chodí a svítí nám baterkami do bytů. V noci do dvora vypouštějí velkého psa. Moje děti se ho bojí,“ povzdechla si nájemnice domu číslo čtyřicet Vlasta Lacková. Radnice Brno–střed se rozhodla situaci řešit kvůli častým nezvaným návštěvám. V uvolněných bytech po předchozích nájemnících se kradly plynové kotle a ničilo vybavení.

„Je to výjimečný případ. Dům stál radnici už dost peněz a tak chceme zamezit devastaci,“ zdůvodnil rozhodnutí radnice Brno-střed starosta Michal Bortel. Radnici se tak vyplatí bezpečnostní firmě zaplatit sedmdesát tisíc korun měsíčně. Opravy prázdných holobytů jsou prý dražší. Šest mužů, kteří se na vrátnici střídají, kontroluje dění v domě dvanáct hodin denně.

„Hlídají nás tady od šesti do šesti. Když chce jít za mnou syn na návštěvu, musím jim dlouho vysvětlovat, že není zloděj,“ svěřila se Lída Gažiová. Za malý byt, ve kterém žije s dcerou a dvěma vnučkami, platí sedm tisíc. Na tento postup ostře reaguje kancelář veřejného ochránce práv. „To v žádném případě není standardní. Tento případ může být zásahem do osobnostních práv nájemců. Nevylučujeme ani to, že se tímto případem budou zabývat vyšetřovatelé,“ uvedla mluvčí kanceláře Marcela Horáková. Dodala, že případem se bude zabývat rovněž ombudsman Otakar Motejl.

Nápad zpřísněné kontroly vítá městská policie. „K tomuto domu už nemusíme tak často vyjíždět,“ uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková. První případ ostrahy domu je inspirativní i pro sousední městskou část. „Domy s recepcí nebo hlídací službou bychom chtěli zřídit v nejproblémovějších oblastech. Tedy Francouzská, Bratislavská a Cejl,“ reagovala mluvčí radnice Brno­sever Lucie Šustková.