Podle zástupců města se jedná o efektivní a humánní způsob, jak výskyt holubů v Brně omezit. Regulace jejich počtu spočívá především v odebrání vajec a nahrazení atrapami.

„Současně je prováděna kontrola zdravotního stavu holubů a pravidelná veterinární péče,“ uvedla vedoucí magistrátního odboru vodní a lesního hospodářství a zemědělství Marta Kolková.

Projekt na první městský holubník schválili brněnští představitelé již v loňském roce. V první polovině roku tak vznikne na střeše magistrátu v brněnské Kounicově ulici. Výstavbou se budou zabývat studenti bosonožské střední školy stavebních řemesel, a to jako součást odborné výuky.

„Holubník postavíme v místě, kde dřív bývala expanzní nádrž. Nebudeme tedy muset složitě stavět novou konstrukci, ale využijeme již existující prázdnou místnost. V ní najde domov dvaatřicet párů holubů,“ vyčíslil před časem někdejší primátorčin náměstek Jaroslav Suchý.

Vytipovali i budovy v Jánské ulici a na Cejlu

Dřevěné prvky dodá městská firma Lesy města Brna, předpokládaná cena za výstavbu je padesát tisíc korun. Již zpracovaný projekt pro holubník na Kounicově vyšel na dalších padesát tisíc.

Druhý městský holubník vyroste ve druhé polovině roku v bohunické vazební věznici, kde se holubi zdržují v hojném počtu. „Máme také vytipované další budovy, a to například v Jánské ulici nebo na Cejlu,“ vyjmenovala vedoucí odboru Marta Kolková.

Na základě dohody o spolupráci a darovací smlouvy plánuje město věznici zpracovaný projekt a materiál na výstavbu holubníku následně poskytnout.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Čtrnáctiletý talent z Brna hrál na Smetanově Litomyšli. Poslechněte si houslistu

Poslechněte si, jak hraje mladý talentovaný brněnský houslista Vintíř Langášek. | Video: poskytla Langáškova matka