Podle hygieniků zatím není situace v kraji závažná, lidem přesto doporučují častější důsledné mytí rukou a vyvarovat se přecházení nemoci. Počet nakažených zatím nenarůstá nijak dramaticky. „Nárůst počtu lidí s chřipkou a akutními respiračními onemocněními je pro toto období příznačné," sdělila vedoucí krajské hygienické stanice Renata Ciupek.

Víc pacientů s chřipkou eviduje brněnský praktický lékař Tomáš Klobas. „V pondělí to začalo, chodí hodně lidí s chřipkou a také střevní chřipkou. Jako prevenci bych doporučil nechat se očkovat proti nemoci a také vyhýbat se kolektivům,“ doporučil Klobas.

Ilustrační foto
Chřipka sílí a nemocných přibývá. Zavírají školy i nemocnice

Podle praktika Iva Procházky z Jedovnic na Blanensku je v rozšíření nemoci velký rozdíl mezi městy a menšími obcemi. „Ve městech s epidemií bojují vždycky víc, lidé jsou tam častěji v bezprostředním kontaktu. U nás se počet nemocných za poslední týden zvýšil asi o patnáct procent. Nejčastěji přichází lidé se zvýšenými teplotami, zchváceností či bolestmi kloubů a zad,“ popsal lékař.

Pokud už člověk chřipku dostane, doporučuje klid a dostatečný příjem tekutin. „K léčivům je možné přidat i vitamíny, med nebo zázvor. Důležité je také často větrat,“ doplnil Procházka.

Zákaz návštěv zatím brněnské nemocnice nezvažují. „Většinou vycházíme z doporučení krajské hygienické stanice, takže jakmile vydá konkrétní doporučení, teprve přistoupíme k opatřením,“ uvedl třeba mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

Prohlídka Olympijského parku na brněnském výstavišti za přítomnosti předsedy ČOV Jiřího Kejvala.
Olympijský festival v Brně: start za sedm dní, nabídne cestování vlakem zdarma

Uzavírat oddělení pro veřejnost prozatím nehodlá Nemocnice Milosrdných bratří, ani Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. „V tuto chvíli nemáme důvod uzavřít nemocnici příbuzným našich pacientů. Nemáme ani nijak velkou nemocnost personálu, takže zatím nezavíráme. Orientovat se budeme dál podle informací od hygieniků,“ uvedla mluvčí svatoanenské nemocnice Petra Veselá.