„Marka tenkrát zaujal styl, jakým strážníci píší případy. Někteří čtenáři na stránku upozornili a dostala se do širšího výběru,“ přiblížil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Z výběru pak porotci blog poslali mezi šest nejlepších v republice.

Někteří ocenění z Brna:
• 2017 Blog roku: Brblanina, KKRD Boys
• 2017 Litera za publicistiku: Brnox, Kateřina Šedá a další
• 2015 Kniha roku: Básník. Román o Ivanu Blatném, Martin Reiner
• 2013 Litera za knihu pro děti a mládež: Velké dobrodružství Pepíka Střechy, Pavel Čech
• 2013 Cena čtenářů: Žítkovské bohyně, Kateřina Tučková

K vítězství mu mohou pomoci čtenáři. Hlasování na stránkách soutěže se uzavře 22. srpna.

V roce 2017 ve stejné kategorii s ryze brněnskými texty na blogu Brblanina zvítězila skupina KKRD Boys. Její tvorba posloužila i jako předloha pro představení Pravidla bincárny v divadle Husa na provázku. „Je to pořád velký hit. Do konce června ji budeme hrát ještě šestkrát,“ uvedla mluvčí divadla Alžběta Nagyová.

Herci místo ve sklepě představení odehrají ve velkém sále, kvůli omezení z vládního nařízení pouze pro sto lidí.

V minulosti zabodovali i jiní brněnští tvůrci. Třeba Kateřina Tučková si za své knihy odnesla dvě ceny čtenářů, Martin Reiner získal s románem o Ivanu Blatném titul kniha roku.

Letos mezi nominovanými v kategorii Publicistika naleznou čtenáři i knihu Kamily Hladké z Vyškova titulovanou Hornické vdovy nebo knižní rozhovor s brněnským knězem a biologem Markem Váchou. Romány Liška v dámu od Jiřího Kratochvila a Možnosti milostného románu od Jana Němce letos bojují v kategorii Próza. „Je to literárně mimořádná kniha. Už od doby, kdy vyšla, mezi čtenáři rezonuje a je dobře, že se o ní mluví,“ okomentoval Němcovu knihu mluvčí nakladatelství Host, které ji vydalo, Radek Štěpánek.

Brněnská vydavatelství jsou podle Pavla Mandyse z pořádajícího spolku Litera podstatná pro vydávání domácí prózy a poezie. „Jejich role je pro českou beletrii důležitá. Knihy z nakladatelství Host, Druhé město a Větrné mlýny obvykle zaberou velkou část hlavních nominací,“ sdělil.