Figuríny zvané též Morany ztělesňují zimu. „Jsou také symbolem pro všechno staré a pro různá trápení. Smrtku zapálíme a hodíme do řeky, která všechno odnese pryč,“ vysvětluje Petr Jan Kryštof z Brna, který přišel i s rodinou. Jeho dnešním úkolem je zbavit zimy městkou část Brno-střed. Vítání jara se účastní už šestým rokem.

Další dvě Morany patří Černovicím a Brnu-severu. Všechny tři sestavovali účastníci od odpoledne. „Na výrobě černovické smrtky jsme se podíleli s kolegy z Černovického sdružení. Příprava nám zabrala asi půl hodiny,“ říká předseda sdružení Ladislav Kotík.

I když se lidé se zimou loučí, dává o sobě ještě pořádně vědět. Odpoledne doprovází studený vítr a sněžení. „Zima se očividně snaží o návrat. Zasadili jsme jí však pořádný úder,“ dodává Kotík. Zorganizovat vynášení smrtek z Brna společně s dalšími městskými částmi zkouší poprvé.

Mercedes Rudá svině před Vaňkovkou v Brně.
OBRAZEM: Před Vaňkovku přijela Rudá svině. Veterán s extrémním výkonem

Pár minut po páté hodině odpoledne už hoří první smrtka. „Smrt, smrt ukrutná, kyselice nechutná. Kyselicu sníme, smrtku utopíme,“ recitují přihlížející. Za okamžik už ohořelé zbytky Morany odnáší řeka pryč.

Zbylé dvě smrtky se tak jednoduše vzdát nechtějí. Účastníkům se je nedaří zapálit. Problém řeší až lahev hořlavým lihem. „I navzdory počasí se akce vydařila. Morany jsme úspěšně spálili a hodily do řeky. Jaro může přijít,“ hodnotí Jindřich Cinka z Brna-severu.

Společně se dalšími účastníky se za dobře odvedenou práci odměňuje pivem.

Ilustrační foto.
Loňský rok hasičů: nejvíce požárů za posledních pět let, orkán i ptačí chřipka