Stavba je důležitý krok k energetické soběstačnosti a nezávislosti Brna. „Využijeme teplo z jaderné elektrárny, zbavíme se závislosti na dalších palivech a zajistíme bezpečné dodávky tepla domácnostem a institucím,“ sdělil předseda vlády České republiky Petr Fiala.

Horkovod svým významem přesahuje hranice Brna i České republiky. „Chceme a musíme být energeticky soběstační a nezávislí. Navíc se jedná o ekologický, bezemisní zdroj tepla. Horkovod je projektovaný tak, aby zajistil bezpečné a stabilní dodávky tepla pro Brno a přitom odpovídal všem ekonomickým i obchodním možnostem,“ poukázala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Bulvár. Hlavní spojnice mezi novým moderním nádražím a historickým centrem, která bude tvořit páteřní komunikační osu nové čtvrti Trnitá.
První, co lidé uvidí, když v Brně vystoupí z vlaku. Známe plány Nové Zvonařky

Obě společnosti tak navazují na smlouvu o spolupráci, na které se dohodly loni v květnu. Po podepsání smluv mezi ČEZ a Teplárnami Brno budou následovat další kroky.

Vše kolem horkovodu koordinuje a plánuje ČEZ s Teplárnami Brno. „Na nás je vyvedení tepla z bloku elektrárny na hranici areálu. I tak půjde o značnou investici. Jsem rád, že se daří tento projekt posunovat kupředu. Příkladem dobré praxe využívání jaderných zdrojů pro výrobu tepla mohou být jižní Čechy a Jaderná elektrárna Temelín. Pomocí nového horkovodu zásobuje teplem České Budějovice,“ sdělil generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Asfaltování na stavbě velkého městského okruhu Bauerova v Brně.
Asfaltování VMO v Brně: Žabovřeská a Bauerova dostávají nový povrch, podívejte

Předpokládané náklady projektu jsou odhadovány na zhruba devatenáct miliard korun, a to i s možnou změnou ceny kvůli rostoucí inflaci. Výstavbu pomůže zaplatit více zdrojů. Kromě případných dotací na výstavbu z evropských i národních fondů se také zvažuje financování prostřednictvím evropských i komerčních institucí.

Lidé v Brně mohou podle zástupců tepláren počítat do budoucna se snížením ceny tepla. V Brně se na systém napojí všechny domácnosti, které nyní fungují přes centrální zásobování teplem. Půjde o zhruba 250 tisíc obyvatel. „Budou ho využívat i školy nebo některé průmyslové oblasti. Horkovod má v budoucnu zajistit polovinu spotřeby tepla v Brně, nyní je město z osmdesáti procent závislé na zemním plynu,“ sdělil Ladislav Kříž, který je mediálním zástupcem společností EDU a ČEZ.

Horkovod z Temelína do Budějovic vede pod zemí. Na třech místech - přes přírodní biotop Křivonoska a dvakrát v Hluboké nad Vltavou - vystupuje nad zem.
Na horkovod z Temelína do Budějovic se čekalo dvacet let. Nebyl prioritou

Horkovod z Dukovan do Brna: Tepelný napaječ má měřit asi 42 kilometrů. Trasa povede mimo zastavěná území obcí. Vznikne také jeden tunel o délce 1 100 metrů pod kopcem Bučín u Tetčic, který je součástí Přírodního parku Bobrava.