V tomto asi čtyři sta metrů dlouhém úseku u Drásova na Brněnsku se v minulosti staly závažné havárie. „Docházelo k velkým ztrátám pitné vody až čtyřicet tisíc kubíků. Jen pro ilustraci, denní spotřeba vody Brna je asi sedmdesát tisíc kubíků," sdělil předseda představenstva Vírského oblastního vodovodu Vladimír Šmerda.

Náklady na opravu prvního úseku vírského přivaděče byly asi sedmdesát milionů korun bez daně. Vodárenský systém Vírského oblastního vodovodu, který je spolu s březovským páteřním pro dodávky vody pro Brno a okolí, byl uvedený do provozu před jednadvaceti lety.

Na první etapu má brzy navázat druhá. Zástupci Vírského oblastního vodovodu se do ní chtějí pustit ještě letos. Povede okolo zastavěného území Drásova.

Právě rekonstrukce páteřních vodovodů a propojování vodovodních soustav podporuje ministerstvo zemědělství. „Rozsáhlé akce, které se dějí nejen v Brně, ale i na dalších místech republiky umožní v kritických situacích distribuovat pitnou vodu do míst, kde jí je momentální nedostatek. Propojené vodovodní soustavy pak umožní krátkodobý výpadek nahradit vodou z jiného regionu," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.