Duo ledních medvídků, které se v úterý poprvé ukázalo naživo veřejnosti, uhranulo Brňany. Mnozí z nich si však myslí, že brněnská zoo medvíďata málo propaguje. Podle jejího ředitele Martina Hovorky ale jede kampaň podle plánu.

Avizovali jste, že reklamní kampaň na propagaci ledních medvídků odstartuje, až se objeví ve výběhu. Proč tedy ještě nezačala?
Není pravda, že nezačala. Do první fáze kampaně patří právě to, že se informace o jejich prvním pobytu ve výběhu dostala do médií. Věnovaly se tomu všechny sdělovací prostředky, takže jsme spokojeni.

Co plánujete v dalších fázích a kdy začnou?
Chystáme billboardy nebo třeba reklamy v tramvajích. Teď jde všechno do tisku. Předpokládáme, že vrchol kampaně přijde v květnu.

Budete medvídky propagovat v celé republice, nebo i v zahraničí?
Samozřejmě bychom rádi oslovili co nejvíce lidí, ale všechno je otázkou peněz. Bohužel máme jen na kampaň v Brně a okolí. Už ta bude stát skoro milion korun. Víc si nemůžeme dovolit, protože bychom pak třeba neměli na žrádlo pro zvířata. Proto doufáme v podporu města, sponzorů i návštěvníků.

Město ani sponzoři zatím nepomáhají?
Někteří sponzoři se už přihlásili, zájem je, ale zatím není nic podepsaného. S městem o penězích pořád jednáme. Při srovnání s tím, jak berlínská zoo propagovala slavného medvídka Knuta, se zdá, že jste začali trochu pozdě. To je právě omyl. Vždyť o Knutovi ještě dva měsíce po jeho narození nikdo nevěděl. A ta největší propagace Knuta vypukla, až když mu bylo půl roku. Našim medvídkům jsou teprve tři a půl měsíce, takže jsme začali dříve než v Berlíně. Navíc naše zoo je s berlínskou nesrovnatelná. Hlavně pokud jde o finanční možnosti. Vždyť berlínská zoo je na tom mnohem lépe než třeba pražská, a to, co mají oni na rok, máme my na deset let.

Kdy poběží anketa o jménech pro medvídky?
Odstartujeme ji hned, jak budeme znát jejich pohlaví. To se dozvíme až jim bude přibližně sedm měsíců. Pozná se to podle čůrání, sameček čůrá dopředu a samička dozadu. Kdybychom se šli o jejich pohlaví přesvědčit do výběhu už teď, matka Cora by nás nejspíš sežrala.

Hrozí teď medvíďatům ve výběhu nějaké nebezpečí?
Vypustili jsme je dost brzy. Nejsou dost silná a obratná a výběh je přitom dost dramatický. Jsou tam skály a voda, takže mohou přijít k úrazu. Cora se o ně zatím stará výborně, ale pro jistotu tam necháme v pátek nainstalovat výsuvnou plošinu, abychom jim v případě nutnosti mohli pomoci.

Co bude s medvídky dál?
V Brně zůstat nemohou, protože máme malý výběh a navíc by tady bylo riziko páření v rodině. Proto bychom je v průběhu roku rádi vyměnili do některé zahraniční zoo. Zatím se ozvala jedna z Maďarska. Bez medvídků ale dlouho nebudeme, chtěli bychom, aby Cora měla každé tři roky další mladé. I proto je ve výběhu nahradí samec, který se vrátí do Brna.

Cora je teď vzorná matka. Musíte na ni být hrdý.
Cora hlavně může být hrdá sama na sebe. Za to, jak v úterý vyvedla mláďata před všemi těmi kamerami, by si zasloužila Oscara. Bývá totiž zvykem, že matka vyvede mladé tak třetí, čtvrtý den. Přitom Cora je vyvedla hned napoprvé.