Kamenné stěny někdejšího vězení, ve kterém za zločiny pykali kriminálníci habsburské monarchie, osvětluje jen slabá záře svíček. Jinak je v podzemí úplná tma.

Je poslední adventní sobota 23. prosince, venku se stmívá a hustě sněží. Se zhruba dvacetičlennou skupinou sestupujeme do podzemní chodby, abychom se zúčastnili prohlídky Kasematy při svíčkách. Zažít autentickou atmosféru novověké stavby sem přišli páry i rodiče s dětmi.

Průvodce Petr Ivanov na začátku prohlídky půjčuje lucerny návštěvníkům, kteří si nepřinesli vlastní. „Chceme lidem přiblížit, jak temné byly kasematy v dobách, kdy fungovaly jako barokní žalář a člověk procházel celou budovou jen se svíčkou,“ vysvětluje průvodce.

Brno 30.7.2020 - hrad Špilberk - Kasematy
Dýcháte prach z mrtvol, říkali první průvodci. Turistické kasematy slaví 140 let

Na předvánoční exkurzi se vydává například rodina Dany Onkové. „O prohlídce jsem si přečetla na internetu, tak jsme se rozhodli, že si uděláme výlet,“ líčí žena, která v ruce drží houpající se lucernu.

V podzemí vstupujeme do kobky a ze stropu visí figurína zabalená v bílé látce. To aby si návštěvníci dokázali představit, s jakými mučícími metodami se tu vězni setkávali. Na stole leží železné okovy, na něž stejně jako na valenou klenbu nad námi dopadá mihotavé světlo.

  • Brněnské kasematy pocházejí z roku 1742, v té době sloužily potřebám vojska.
  • Habsburský císař Josef II. je nechal na konci osmnáctého století přebudovat na vězení.
  • Kasematy pod severním křídlem Špilberku měří sto devět metrů, ty v jižním jsou o sedm metrů kratší.
  • Chodby jsou široké přibližně sedm metrů.

Ivanov čekal, že strašidelná atmosféra večerního hradu přiláká hlavně dětské návštěvníky. „Myslel jsem si, že prohlídka bude primárně pro děti, ale i dnes je tu převaha dospělých. Nejspíš asi i oni touží po romantice a mrazení v zádech,“ míní Ivanov.

Že dokáží chladné podzemní chodby nahnat strach, potvrzuje po konci exkurze Alexandra Maloňová, která na hrad vzala svoji malou dceru. „Bály jsme se, bylo to perfektní. Nejhorší pro mě asi byly postavy v kobkách, naprostá tma a zima,“ svěřuje se žena v tlusté bundě. Chválí také průvodcův výklad.

Projít si kasematy na Špilberku v úplné tmě jen s lucernou si mohli návštěvníci během adventu. „Prohlídky kasemat při svíčkách už fungovaly před několika lety, tak jsme si letos řekli, že je obnovíme, protože ve vánočním čase by o ně lidé mohli mít zájem,“ vysvětluje průvodce. Rozhodnutí padlo na sobotní večery.

  • Podívejte se, jak to při prohlídce vypadalo
Zdroj: Deník/Klára Hrbáčková

Zájemci, kteří letos prohlídku nestihli, budou mít podle mluvčí Muzea města Brna Jaroslavy Dobiášové příležitost příští rok. „Akci rádi zopakujeme," tvrdí mluvčí.

V současné době si mohou zájemci prohlédnout hrad na čtyřech okruzích s průvodcem. „Jeden z nich je třeba Příběh hradu, který bude i příští rok. Kasematy jsou evergreen, průvodci je lidem ukazují už od roku 1880,“ připomíná Ivanov. Zmiňuje i prohlídky vodojemů a bastionu, tedy opevnění hradu.