Ještě před osmnácti lety byl pro mnohé výlet za české hranice sci-fi. Za čtyři týdny se stane něco, čemu tehdy nikdo nevěřil. Závory na hranicích, pasové kontroly a prohlídky zavazadel končí. Česká republika totiž k 21. prosinci vstupuje do schengenského prostoru.

„Překračování vnitřních pozemních hranic nebude omezeno žádnou provozní dobou hraničních přechodů, zábrany proti volnému průjezdu naopak zmizí,“ potvrdil ministr vnitra Ivan Langer. Podle něj mohou lidé přes hranici stejně, jako by jeli například z Brna do Vyškova. „Informaci o vstupu na území sousedního státu lidé získají podle tabulí modré barvy s kruhem dvanácti zlatých hvězd s označením státu a později z cizojazyčných nápisů,“ uvedl Langer.

Například česko-slovenské hraniční přechody, které před patnácti lety vyrostly v místech, kdy nikdy nebyly, zase zmizí. „Je to super. Jezdíme často nakupovat do Hodonína. Když si zapomenu doma občanku, nebudu se pro ni muset vracet,“ myslí si Elena Pálkovičová ze slovenského Holíče.

Kontroly nezmizí
Žena se však kvůli své lehkomyslnosti může dostat do problémů i bez hranic. Kontroly totiž budou číhat ve vnitrozemí. „Lidé ze schengenského prostoru v něm mohou libovolně překračovat hranice. Platný doklad totožnosti ale u sebe mít musejí,“ upozornil mluvčí cizinecké a pohraniční policie Roman Pittner.

Rakušané, kteří po pádu „železné opony“ koukali na lidi z jihu Moravy jako na zloděje, se už českého naturelu dávno nebojí. Na některých školách v Rakousku se už dokonce učí český jazyk. „Poptávka převyšuje nabídku. A žáků se hlásí čím dál tím více. Rodiče v Rakousku si začínají uvědomovat důležitost znalosti jazyka sousedního státu pro budoucnost svých dětí,“ tvrdí Helena Huberová, ředitelka Bilingvního reálného gymnázia Školského spolku Komenský ve Vídni. Zájem o češtinu podle ní stoupl po roce 1989 a pak zejména po vstupu České republiky do Evropské unie.

V největším obchodním komplexu na Znojemsku, v Excalibur City na hraničním přechodu Hatě, zase očekávají po vstupu do schengenského prostoru mírný nárůst počtu zákazníků.

„Předpokládáme, že zjednodušení formalit na hranicích zvýší cestovní ruch a pohyb turistů mezi oběma zeměmi. Díky zrušení formalit na hranicích budou lidé více jezdit za kulturou, památkami, a tím pádem budou i více chodit do restaurací a obchodů. Jistě to ale nebude žádný velký boom,“ řekl mluvčí společnosti Excalibur holding Jiří Čadan.

Oslavy v Mikulově

Příhraniční Mikulov oslaví vstup do schengenu velkou akcí mezi celnicemi. Společnou oslavu se sousedy z Drasenhofenu připravují Mikulovští na pátek jednadvacátého prosince. „Chystáme ohňostroj, občerstvení a bohatý kulturní program. Přijet by kromě představitelů Jihomoravského kraje měla i velvyslankyně Margot Klestil-Löfflerová,“ uvedl starosta města Rostislav Koštial.
Podle něj se toho však vstupem do Schengenu pro Mikulovské příliš nezmění. „Asi největší dopad bude mít dohoda pro zemědělce. Nebudou se už muset plahočit po silnici a místo toho budou moci využívat i polní a lesní cesty. Zemědělství obou zemí se asi více prolne,“ myslí si Koštial.