Brněnskou hromadnou dopravou míří do práce každý den například Michaela Plačková. Z toho, že se nakazí od svých spolucestujících, má obavy každou zimu. „Jakmile přijde zimní období, hrozně snadno chytím nějakou nemoc. Mám pocit, že mi stačí dotknout se držadla ve voze, kterého se předtím držel někdo jiný, a už začínám mít rýmu,“ řekla Brňanka.

Že je snadné se v autobusech, trolejbusech či tramvajích nakazit, potvrzují také lékaři. „V podobných prostředích se od sebe lidé mohou nakazit jeden od druhého. Nejčastěji si předávají nejrůznější nemoci dýchacího ústrojí, v lepších případech může jít pouze o nachlazení, v horším dostanou po jízdě hromadnou dopravou chřipku,“ vysvětlil brněnský praktik Tomáš Klobas.

Nemoci v MHD
• Nebezpečí: Mnoho lidí na malém nevětraném prostoru, mezi nimi i někteří již nemocní
• Co hrozí: Nemoci dýchacího ústrojí – nachlazení, zánět průdušek, chřipka, viróza
• Prevence: Dodržování základních pravidel hygieny, mytí rukou, využití antibakteriálního gelu
• Čištění vozů: interiéry souprav se čistí každý den, podle lékařů to ale není dostatečné k odstranění bakterií

Podle Klobase je ale zbytečné, aby se lidé hromadné dopravě kvůli obavám z onemocnění vyhýbali. „Není třeba každou zimu panikařit. Lidé, kteří dodržují základní pravidla hygieny,  mají velkou šanci, že se nemocem vyhnou. Navíc ve vozech hromadné dopravy vzduch alespoň trochu proudí, a to hodně pomáhá. Ještě horší jsou prostory, které nejsou vůbec větrané, třeba různé čekárny,“ sdělil lékař.

I v zimních měsících procházejí vozy brněnské hromadné dopravy pravidelnou očistou. „Interiéry souprav se čistí každý den nezávisle na ročním období,“ sdělila mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Pravidelné čištění interiérů však podle odborníků pasažéry před bakteriemi zcela neochrání. „Díky desítkám cestujících se bakterie ve vozech pár hodin po vyčištění usadí znovu. Nejvíce ohrožují starší nebo unavené lidi či Brňany se slabou imunitou,“ sdělil imunolog Adrián Doboly.

Proti možnému onemocnění mohou bojovat i sami lidé, nejlepší obranou je podle lékařů dodržování základních hygienických pravidel. „Je dobré si po každé cestě umýt ruce, popřípadě použít antibakteriální gel, protože se bakterie usazují na držadlech a sedadlech ve vozech,“ doporučil Klobas.

Dodržovat rady doktorů se snaží i Plačková. „Jakmile se ochladí, jezdím navíc hromadnou dopravou v rukavicích a přes pusu si dávám šálu. Stejně se ale necítím dobře, když vedle mě někdo kašle,“ řekla Plačková.