Projekt se ještě letos zaměří na oba hlavní zdroje pitné vody pro Brno a okolí. „Tři odběrná místa budou přímo na prameništi Březová nad Svitavou, další na přítoku do úpravny vody Švareč, která upravuje povrchovou vodu z nádrže Vír, a poslední při odtoku z této úpravny,“ přiblížil místopředseda představenstva vodáren Jan Zámečník.

Pitná voda proudící do brněnských domácností podle něho splňuje požadavky dané platnou vyhláškou. Kontroly se v ní pravidelně zaměřují na dodržování limitů pesticidů a dalších látek.

Brněnská přehrada, ilustrační foto.
Koupání bez rizika. Voda na Brněnské přehradě je podle odborníků bezpečná

Zkoumání výskytu mikroplastů je podle hydrogeologa Josefa Vojtěcha Datla v České republice poměrně nové téma. „Chemické látky objevující se v pitných vodách, třeba zbytky farmaceutik, mohou negativně ovlivnit lidské zdraví,“ uvedl.

Výzkum spojily brněnské vodárny s vítězným projektem z předloňského participativního rozpočtu Za zdravější a lepší vodu v Brně. Náklady za projekt se budou pohybovat okolo 2,4 milionu korun.

Kromě zásobáren pitné vody se vodárny při zkoumání zaměří také na kanalizační síť. Měřit budou konkrétně u nátoku a odtoku u čističky odpadních vod v Modřicích na Brněnsku a také na dalších místech.

Brněnský dopravní podnik utrpěl v uplynulých dvou měsících kvůli pandemii koronaviru ztrátu 76 milionů korun. Teď chce nalákat cestující zpět do tramvají, autobusů a trolejbusů.
Dopravní podnik kvůli viru ztratil desítky milionů. Teď láká lidi zpět do šalin

Mikroplasty tvoří plastové částice velké maximálně pět mikrometrů. Do vody se mohou dostat třeba z některých kosmetických výrobků nebo při otěru syntetických tkanin, případně pneumatik.