Odborníci i houbaři se shodují, že letošní sezona byla velmi slabá. „Loni jsem nasbíral i dvacet kilogramů hub. S letoškem se to vůbec nedá srovnávat. Nerostly, protože bylo sucho,“ pokrčil rameny Král.
Podle mykologa Vladimíra Antonína z Houbařské poradny Moravského zemského muzea v Brně byla letos úroda hub na jihu Moravy tak špatná, že ani nelze mluvit o žádné houbařské sezoně. „Hub bylo podle pamětníků nejméně za posledních třicet let,“ podotkl Antonín.
Vysvětluje si to tím, že v lese bylo velké sucho. „Loňská úroda byla navíc velmi vydatná. Bývá pravidlem, že po silných letech následuje útlum. Podhoubí je vyčerpané a potřebuje si odpočinout,” tvrdí mykolog.
Prší méně
Podle něj už letos houby na jižní Moravě pravděpodobně víc růst ani nezačnou. „Velice mizerný bude i závěr sezony. Příležitostně narazí lidé hlavně na suchohřib nebo václavku. Za větším úlovkem musí lidé například na Žďársko na Vysočinu. Tam je hub poslední dva týdny o něco víc,” poradil Antonín. Mnoho srážek totiž spadne na zem právě na Vysočině a na jižní Moravě kvůli tomu prší méně. „Když přesto vydatně zaprší, dá se najít hodně hub v jakémkoliv části Jihomoravského kraje. Obecně platí, že v první půlce houbařské sezony rostou houby hlavně v listnatých lesích. V létě a na podzim zejména v těch jehličnatých,” dodal Antonín.
Špatná úroda hub byla letos i podle biologa Martina Valáška za Správy Národního parku Podyjí. „Zatímco například lidé v České Kanadě v jižních Čechách hlásili překrásné úlovky, u nás jsme o houbu takřka nezakopli. I letos je ale v Podyjí na Znojemsku co sbírat,” upozornil Valášek. Všímaví houbaři tam mohou v těchto dnech narazit na poslední lišky nebo pravé ryzce. „Příležitostně lidé objeví i hlívu ústřičnou, václavku nebo čirůvku,” přiblížil biolog.
VÍCE
KLÁRA ŽIDKOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI