Ačkoliv akce v budově patřící městu nebyla ohlášená, neměli organizátoři žádné problémy s policií. „Policisté tady byli už na začátku. Říkali, že dokud nebudeme dělat problémy a nebo velký hluk, můžeme tu být," dodal muž.

Právě kvůli poloze je podle něj budova bývalé jídelny k pořádání různých akcí dokonalá. „Ačkoli je v centru Brna, v bezprostředním okolí nejsou žádné domy. Nikomu tedy případný hluk nemůže vadit," dodal aktivista.

Koncerty v bývalé jídelně ale jen tak neuspořádá. Stavba má totiž po požáru v roce 2010 narušenou statiku. „Objekt je ve velmi špatném technickém stavu a jeho rekonstrukce je zcela mimo naše ekonomické možnosti. Budovu od armády převzala městská část Brno-střed kvůli plánovanému rozšíření vstupního prostoru do parku na Kraví hoře," řekla Zuzana Taušová z tiskového střediska magistrátu.

Zastávku navrhl v roce 1926 architekt Oskar Poříska. O tři roky později ji dělníci postavili pro pouliční dráhu. V roce 2008 se dostala na seznam památek.
Pořískovo dílo otevřou po opravě v závěru května

Jídelnu kvůli poškození v budoucnu dělníci zbourají, s čímž nesouhlasí aktivisté. Před pondělní akcí stavbu uklidili a navzdory narušené statice ji chtějí opravit. „Jídelna má zachovaný interiér. Budova může sloužit jako zázemí pro plánovaný park, ale má i potenciál stát se novým brněnským kulturním prostorem," doplnil aktivista.

Akcí chtěli aktivisté upozornit i na to, že ačkoli je v Brně velká poptávka po bytech, existují zde opuštěné a nevyužívané prostory, pro které se ujal výraz brownfield. „Jsou to často zanedbané a i nebezpečné oblasti. Kdyby se postavily nové byty jen na několika z nich, třeba na Veveří u Alberta, pomohlo by to vyřešit nedostatek bytů, se kterým radnice bojuje," vysvětlil předseda komise pro strategické plánování Brna-středu Filip Chvátal.

Majálesový průvod v Brně.
Majálesový průvod prošel Brnem. Zahájil hudební festival na výstavišti

V Brně je přes sto dvacet lokalit označených jako brownfield, které dohromady zabírají více než 350 hektarů. „Z toho je jednačtyřicet nevyužitých, šestnáct už revitalizujeme a v ostatních rekonstrukci připravujeme," vyčíslila Taušová.

Brownfieldy jsou většinou dědictvím po období, kdy v se v devatenáctém století v Brně rozvíjel oděvní průmysl. Mnoho textilních továren v devadesátých letech minulého století zaniklo a jejich areály nyní chátrají. Nejznámějším příkladem obnoveného brownfieldu je bývalá slévárna Vaňkovka, z níž je nyní nákupní galerie.