Exponát představující elektronovou mikroskopii je jedním z prvních, který vznikl přímo v dílnách Vida! Skládá se ze zjednodušeného modelu samotného přístroje a tří dotykových obrazovek se zajímavým obsahem. „Místo proudu elektronů používá náš model paprsek ultrafialového laseru. Paprskem můžete pohybovat a postupně tak odhalovat, jaký objekt se skrývá na fotografii,“ prozradil hlavní tvůrce exponátu Tomáš Medňanský.

Ve venkovní expozici Vida! science centra pak až do 30. září lidé uvidí novou výstavu Brno pod drobnohledem. „Vlákna tkaniny ze sedaček tramvají, chlup ledního medvěda, puk Komety, voda z Brněnské přehrady, káva nebo tuřanské zelí – to jsou ukázky objektů, které mají přímou souvislost s Brnem a byly vyfoceny v mnohonásobném zvětšení elektronových mikroskopů. Textu je na výstavě málo, dominují krásné černobílé snímky,“ přiblížila kurátorka výstav v centru Barbora Hrončoková.

Díky spolupráci zábavního parku s předním světovým výrobcem elektronových mikroskopů, který sídlí v Brně na Černovických terasách, si můžou práci se zmíněnými přístroji vyzkoušet i školáci a studenti. „Od příštího roku můžeme žákům a studentům nabídnout výukové programy, díky kterým pochopí, jak tyto přístroje fungují,“ sdělil manažer programu Sven Dražan.

Nebeské divadlo nad Jalubím.
SOUTĚŽ: Pošlete fotku komety a získejte lístky na hvězdárnu. Máte poslední šanci