Skutečnost potvrzuje i letošní návštěvnický rekord. „Mé blahopřání patří nejen panu řediteli Jiřímu Duškovi, ale celému jeho týmu. Stále přichází s novými nápady, které se jim daří realizovat. Jejich záběr je neskutečně široký, umí zaujmout děti i dospělé, přitáhnou pozornost laiků i odborníků, “ poukázala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Jak doplnila, i díky hvězdárně je Brno považováno za město vědy, která není uzavřena ve své profesní ulitě, ale spoluutváří náš kulturní a společenský život.

Zoo Brno bude v roce 2024 chovat nově pelikány. Ilustrační snímky.
Zoo Brno a plány na rok 2024. Lachtany medvědí vystřídají pelikáni

Zástupce hvězdárny zájem veřejnosti těší. Už nyní plánují, vylepšení pro příští rok. „Digitální planetárium projde zásadní očistou. Specializovaná firma vakuově vysaje projekční plochu tak, aby měla opět podobu celistvé, bílé skořepiny jako při její instalaci,“ sdělil ředitel instituce Jiří Dušek.

V plánu je navíc přečalounění všech sedaček. „Posedělo si na nich skoro jeden milion lidí, což je samozřejmě znát. A někdy v polovině roku vyměníme podstatnou část našich projektorů, aby zůstaly naše projekce stále krystalicky čisté,“ prozradil Dušek. Rozhovor s ním najdete ZDE.

Festival planet 2024

Letní happening Festival planet hodlá nabídnout návštěvníkům jedinečný zážitek. Akce se tentokrát uskuteční od 8. do 14. července a od 5. až 11. srpna 2024. Součástí bude celá řada doprovodných aktivit. „Jedná se o jednu z největších a nejpopulárnějších aktivit v letním městě Brně s celorepublikovým přesahem. V roce 2024 stávající modely doplní další, v pořadí již šestý – jeho podoba je prozatím tajná, ale nápovědou může být, že se díky němu sejdeme v nekonečnu.“ naznačil Dušek.

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

Další akce Hvězdárny a planetária Brno

• Astronomický festival 2024 (1. až 3. října 2024)

• Brno Space Days – Dny jihomoravské kosmonautiky (5. a 6. března 2024)

• Dny elektronové mikroskopie (18. až 24. března 2024)

• Fulldome Festival Brno (4. až 6. června 2024)

• Festival vědy a techniky (6. až 8. září 2024)