Cena za rekonstrukci hvězdárny vzrostla ještě předtím, než opravy vůbec začaly. ,,Původně jsme odhadovali, že celý projekt přijde na dvaaosmdesát milionů korun. Byl to však jen odhad a až nyní se ukázalo, že potřebujeme šestaosmdesát milionů korun,“ řekl brněnský primátor Roman Onderka.
Podle architekta Vladimíra Chadimy není to, že se současná částka liší od původních plánů, nic neobvyklého.

Běžných 10 procent

U rekonstrukce takových budov nejde podle odborníka předem odhadnout, co vše se musí udělat. ,,Zvýšení či snížení rozpočtu o deset procent je v tomto případě běžné,“ podotkl Chadima.

Vedení hvězdárny odmítá, že by odsouhlasený projekt jakkoliv měnilo. ,,Zdražení musely způsobit změny ze strany projektantů. My jsme v plánech nic neměnili,“ řekl zástupce ředitele brněnské Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka Pavel Gabzdyl.

Oprava hvězdárny má skončit v listopadu příštího roku. ,,Nově tu vznikne takzvané přírodovědné exploratorium. Bude to místnost, kde si lidé vyzkouší různé experimenty a osahají si všechny exponáty,“ láká návštěvníky Gabzdyl.

Ve hvězdárně najdou nově zázemí také brněnští odborníci. ,,Budou ji využívat například lidé z Masarykovy univerzity či z Vysokého učení technického,“ podotkl Onderka.

Zdražení rekonstrukce město řeší i u vily Tugendhat. K původním 146 milionům přibude pravděpodobně dalších šest milionů. Kvůli restaurování původních omítek v domě. ,,Zatím je to jen odhad odborníků, takže se cena může trochu změnit,“ řekl náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

Památkáři se brání, že přesnou cenu za opravu omítek předem nemohli znát. Nevěděli, v jakém stavu fasáda ve vile je. To zjistili až poté, co odstranili vrstvu z roku 1985.

Město včera zamítlo doporučení mezinárodního expertního sboru, který požadoval, aby se zachovala původní zahradní terasa vily. ,,Budeme postupovat podle původního projektu a terasu zbouráme. Postavíme místo ní novou,“ uvedla Iveta Černá z Muzea města Brna, které vilu spravuje.

Terasu zbourat

Černá rozhodnutí radních schvaluje. ,,Zvažovali řadu pro a proti. Ovšem pokud bychom postupovali podle doporučení expertů, hrozilo, že přijdeme o dotaci z Evropské unie,“ vysvětlila.

Že se rozpočet na opravu liší od konečné částky, je podle odborníků na opravy historických budov běžné. Běžnější než u ostatních staveb. ,,U starých domů se častěji odhalí něco, o čem se při přípravě rozpočtu nevědělo. Projektant by měl s tímto počítat dopředu a udělat si například sondy v konstrukci.

Někdy to ale nejde, protože v domě žijí lidé,“ řekla projektantka Pozemních staveb Iva Doležalová.
Vilu Tugendhat, kterou se nyní odborníci snaží vrátit do původního stavu, navrhl Ludwig Mies van der Rohe pro manžele Tugendhatovy. Stavba byla dokončena v roce 1930 a patří k funkcionalistickým skvostům města. V roce 2002 se dočkala zápisu na seznam UNESCO.

Zástupce ředitele brněnské hvězdárny Pavel Gabzdyl o pozorování oblohy říká:

Dalekohledy dáme asi na Špilberk

Brno /ROZHOVOR/ - Zpráva, že se brněnská hvězdárna na rok zavírá, rozesmutnila milovníky astronomie. Na druhou stranu je ale potěšil důvod roční odmlky: velká rekonstrukce na jejímž konci čeká nová, modernější hvězdárna. I když má Kraví hora zavřeno už měsíc, zájemci o pozorování oblohy tam stále mohou chodit. ,,V pondělí, středu a pátek až do konce července. Pak skončíme i s pozorováním,“ říká zástupce ředitele Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka Pavel Gabzdyl.


V jaké fázi je stěhování?
Myslím, že jsme asi v polovině. Zatím jde vše podle plánu a nemuseli jsme řešit žádné problémy. Možná i proto, že to nejobtížnější teprve přijde. V srpnu totiž budeme stěhovat techniku, která je poměrně rozměrná a těžká. Takže tam nějaké problémy mohou přijít.

Kde teď sídlí všichni vaši zaměstnanci?
Sedíme v Domě pánů z Kunštátu v Dominikánské ulici. Ale spolupracujeme i s Knihovnou Jiřího Mahena a Moravským zemským muzeem. Nechceme totiž naše příznivce připravit o přednášky, a proto se budou konat na těchto dvou místech. V muzeu začnou od října.

Mohou s vámi lidé někde pozorovat hvězdy, nebo mají na rok smůlu?
Do konce měsíce je ještě otevřená Kraví hora, kde pořádáme pozorování třikrát týdně. Kam naši techniku odsuneme v srpnu, zatím ještě není jasné. Zatím to vypadá, že pár přenosných dalekohledů dáme na Špilberk. Takže možná lidé budou sledovat oblohu odtud.

Je projekt přestavby hvězdárny konečný, nebo v něm ještě některé věci měníte.
Řekl bych, že je hotový téměř na sto procent. Snažíme se ještě některé maličkosti upřesnit a domyslet, ale nic zásadního už se nemění.

Jak bude hvězdárna vypadat po rekonstrukci?
Nové prostory budou pro návštěvníky mnohem příjemnější než ty stávající. Například se zvětší výstavní plochy, takže budeme pořádat rozsáhlejší expozice. Dostaneme i novou střechu a místa pro pozorování oblohy pojmou větší počet návštěvníků. Kromě toho koupíme nový dalekohled.

close zoom_in Vedoucí vily Tugendhat Iveta Černá o navýšení rozpočtu na opravy památky říká:

Šest milionů navíc není ničí chyba

Brno /ROZHOVOR/ - Šest milionů korun. O tolik se oproti původním plánům prodraží rekonstrukce vily Tugendhat. Na vině jsou omítky, kterým památkáři musejí věnovat větší péči, než původně plánovali. „Není to ničí chyba. Nedokázali jsme předem říct, kolik bude obnova omítek stát. U historických budov je to vždycky potíž, musí se čekat na první rozbory,“ říká Iveta Černá z Muzea města Brna, které vilu spravuje.


Je obnova omítek funkcionalistické vily hodně náročná?
Je, i proto, že jí hodláme věnovat nadstandardní péči. Zrestaurujeme je stejnou technikou, jako se obnovují renesanční malbové omítky. Na vile je celkem sedm nátěrových vrstev z let 1930 až 1985. Poslední dvě určitě odstraníme, zbylých pět zpevníme, zabezpečíme a zakonzervujeme.

Tušili jste už před začátkem rekonstrukce vily, že se rozpočet může navýšit právě kvůli omítkám?
Ano. Byly pro nás jistým způsobem neznámou. Čekali jsme na jejich první rozbor, který nám ukázal, jak postupovat dál. Odborníci dva měsíce zkoušeli na vzorcích různé postupy. Analyzovali všechny dostupné technologie obnovy. Navýšení rozpočtu proto není chybou ani projektu ani rozpočtu. Je to důsledek výběru nejlepšího možného postupu.

Předpokládáte, že se oprava vily ještě prodraží?
Nic v takovém rozsahu by nás už čekat nemělo. Samozřejmě počítáme s nějakými drobnými nečekanými nálezy, ale ty snad vyřešíme bez navýšení rozpočtu.

V jaké fázi je nyní rekonstrukce?
Máme za sebou první půlrok oprav a vše jde zatím podle plánu. Jsme ve čtvrtině. Na řadu teď přicházejí specializované restaurátorské týmy na kámen a kov. Čeká nás ještě výběrové řízení na restaurátory vnějších a vnitřních omítek a dřevo.

Objevují se u vily turisté i v době její rekonstrukce?
Pořád. Před vilou zastavují autobusy, většinou s cizinci. Ti, kteří se předem neinformují, bohužel odjíždí zklamáni. Nám ale nezbývá nic jiného, než se jim zdvořile omluvit a odmítnout je.

ZUZANA POSPÍŠILOVÁ
GABRIELA PERINGEROVÁ