Autorem obou soch je Václav Sigurson Kostohryz. Projekt Fegurdů vznikl podle něj na počátku roku 2022 při jeho tradiční novoroční procházce po Kraví hoře.

„Před vchodem do budovy Hvězdárny a planetária Brno jsem si představil dva bloudící mimozemšťany. Jelikož nedaleko bydlím a kolem často chodím, chuť zhmotnit nápad sílila. Moje tvorba je figurální a příběhy Sigursonů (jeho alter ego - pozn. red.) ne tak optimistické. Po rozhovorech s mými nejbližšími jsem se rozhodl posunout svoji tvorbu pozitivnějším směrem, i zde inspirován islandskou kulturou, konkrétně v pojmenování Fegurdů, což je volně přeložené slovo krása,“ přiblížil Kostohryz.

Dvojice soch vznikala celý rok. Na počátku byl model ze sochařské hlíny a nakonec model z vosku. Bronzové figury odlil ve slévárně Vysokého učení technického v Brně. Následovalo očištění odlitků od formovací hmoty, povrchové zbroušení a přivaření nerezových tyčí dovnitř postav. Dalším krokem bylo cizelování, finální broušení, leštění a patinování.

Podle Duška jsou ohlasy na nové sochy v devadesáti devíti procentech pozitivní. „Začaly žít svým vlastním životem. Lidé se u nich začali fotit a dávají nám to na facebook. Jsem příjemně překvapený," podotkl Dušek.

close Dva Fegurdi jsou trvale umístění před budovou brněnské hvězdárny a planetária. info Zdroj: Deník/Barbora Bláhová zoom_in Dva Fegurdi jsou trvale umístění před budovou brněnské hvězdárny a planetária. Oba Fegurdi jsou pro jistotu pod dohledem kamer a zajištěny skrytým bezpečnostním systémem. V budoucnu se rozrostou. „Na jednom už se pracuje. Určitě přibude třetí figurka, která bude sedět na betonové kostce, jakoby odpočívat," řekl Deníku Dušek.

Siluetu těchto postaviček plánuje Dušek promítnout také do navigačního systému po budově hvězdárny, který nyní renovují. „Vhodným způsobem je chceme decentně zakoponovat. Jedna figurka je holka, další je kluk. Mohou se z nich stát symboly na záchodech, vchodových dveří nebo u upozornění, že návštěvníci nemají používat fotoaparát," vyjmenoval ředitel hvězdárny.