„V poslední době k nám chodí stále více lidí. Proto musíme řešit řadu problémů. Především nevhodné propojení budov hvězdárny a planetária a nedostatečný prostor pro návštěvníky. Rekonstrukcí chceme také dořešit bezbariérový přístup, který v některých částech budov chybí,“ vysvětlil důvody oprav zástupce ředitele hvězdárny Jiří Dušek.
Nová hvězdárna má nabídnout větší komfort pro návštěvníky, interaktivní výstavy a vědecké muzeum. K současnému komplexu hvězdárny by mělo přibýt nové atrium a foyer. Všechny budovy se tak propojí do jednoho celku.
Komplex na Kraví hoře se díky těmto úpravám rozroste téměř o polovinu. „Nové prostory zaplní multimediální výstavy zaměřené na astronomii, kosmonautiku a další přírodovědné obory,“ uvedl Dušek
Zástupci hvězdárny chtějí také více spolupracovat s vysokými školami. „Hvězdárna se stane centrem, které bude lidem představovat nové vědecké poznatky ve srozumitelné formě,“ dodal Dušek.
Plánovaná rekonstrukce bude stát asi čtyřiadvacet milionů korun a mohla by být hotová za tři roky. Opravy už na jaře schválilo brněnské zastupitelstvo. Kolik a kdy dá Brno na novou hvězdárnu peněz, o tom ale budou zastupitelé teprve rozhodovat až po schválení rozpočtu na příští rok. „Pokud by město schválilo peníze ještě letos, tak by do tří let mohly být všechny práce dokončeny,“ poznamenal Dušek.
Už teď ale mohou kolemjdoucí pozorovat na hvězdárně stavební ruch. Opravuje se totiž jedna z kopulí na, v níž sídlí observatoř Masarykovy univerzity. „Čekáme na dodávku plechů. Novou kopuli za starou vyměníme kolem desátého listopadu,“ uvedl Jan Janík z přírodovědecké fakulty univerzity. Řada budov v hvězdárenském komplexu je přes padesát let stará a opravu odle Janíka potřebuje.
Hvězdárnu a planetárium Mikuláše Koperníka každoročně navštíví osmdesát tisíc lidí. Za více než padesátiletou historii zařízení jich tedy bylo přes dva a půl milionu. Hvězdárna je svou programovou nabídkou na Moravě jedinečná. V Česku jí konkuruje jen pražská hvězdárna.