Šedesátá sezona bude podle vedení hvězdárny plná změn. Největší se odehraje už na začátku listopadu, kdy spustí provoz digitálního planetária, takzvaného digitária. Speciální projektory přenesou obraz na plochu v podobě polokoule. Lidé ho tak spatří všude kolem sebe. „Kromě nového programu, které digitárium přinese, návštěvníky snad potěší i rozšířený víkendový provoz," doufá ředitel brněnské hvězdárny a planetária Jiří Dušek.

Základní kámen hvězdárny položili už v roce 1948. Z původního plánu postavit budovu se třemi kupolemi, přednáškovým sálem i meteorologickou stanicí sešlo. Vyrostly jen dvě menší pozorovatelny s jednou kupolí. „S otevřením hvězdárny je to podobné jako s narozením slavného Járy Cimrmana. Oficiálně hvězdárnu otevřeli šestnáctého října 1954. První návštěva však byla zaznamenaná v knize exkurzí už v červenci 1953 a možná, že rozestavěná pozorovatelna byla v provozu pár týdnů předtím," podotkl Dušek.

Městská lidová hvězdárna sídlila v jižní části objektu, v severní byla univerzitní pozorovatelna. Observatoř Masarykovy univerzity tam funguje dodnes.

Hvězdárnu měli Brňané ve velké oblibě už od jejích začátků. „Jako malá jsem tam chodila velmi ráda. Byla to součást výuky, ale brala mě tam i maminka," svěřila se Milena Javorská.

BLANKA SELDÁKOVÁ