„Jsem šťastná, že nade mnou lékaři nezlomili hůl. Netušila jsem, že ze mě bude ve čtyřiaosmdesáti letech hvězda,“ směje se z bílého polštáře Věra Macháčová na novináře. Pacientka se cítí výborně. Ještě před několika dny ale věřila, že jí zbývá jen několik týdnů života.

„Nemohla jsem udělat ani pár kroků, denně jsem měla záchvaty těžké dušnosti. Pak mi doktoři řekli, že mám před sebou šest neděl. Bez operace se prý udusím,“ říká Macháčová.

Vápenaté usazeniny zúžily chlopeň v hlavní tepně jejího srdce natolik, že tělem přestal proudit dostatek krve, která orgány zásobuje kyslíkem. Organismus pacientky začal doslova lapat po dechu. „V tomto případě pomůže nová chlopeň. U lidí ve vysokém věku, kteří kromě trpí ještě chorobami dalších orgánů, nám ale nezbývá než klasickou operaci vzdát. Představuje pro ně smrtelné riziko,“ vysvětluje vedoucí Interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Petr Kala.

Šance se přesto objevila. Lékaři Macháčové nabídli, aby se stala první pacientkou, která v Brně podstoupí dosud málo používaný typ zákroku. Ten nevyžaduje napojení na mimotělní krevní oběh ani otevření hrudního koše. Novou chlopeň lékaři vloží do aorty úzkou trubicí přes malý otvor v oblasti třísla nebo mezi žebry. „Okamžitě jsem souhlasila,“ říká Macháčová.

První miniinvazivní transplantaci v Brně provedli odborníci z Centra pro kardiovaskulární a transplantační chirurgii a Interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice. Na operační sál pacientku odvezli čtyřiadvacátého června. Tentýž den voperovali novou chlopeň také další osmdesátileté ženě.

Unikátní bylo i místo operace. Hybridní sál má špičkové vybavení pro miniinvazivní implantace. V případě komplikací při zákroku je možné jej rychle přestavět na běžný kardiochirurgic­ký sál.

Otazníkem zůstávají peníze. „Materiály na jedinou transplantaci stojí víc než sedm set tisíc korun. Zatím máme peníze na třicet operací. Do té doby snad s pojišťovnami vyjednáme úhradu,“ doufá Kala.