Zvěřinovou ulicí kvůli chátrající kůlně nerada chodí třeba Jana Pokorná. „Je škaredá a vůbec se tam nehodí. Večer se kolem stahují různá individua a bojím se,“ prozradila Brňanka.

Představitelé městské části jednají s úřady a chtějí zahájit stavební řízení na odstranění stavby. „Majitel nemá žádné povolení a nesnažil se ho ani získat. Známe ho, ale nereaguje na naše výzvy. Chceme, aby stavba zmizela, protože blokuje další rozvoj území,“ popsala černovická místostarostka Šárka Korkešová. Po odstranění trosek tam chce zřídit výběh pro psy nebo dětské hřiště.

Samec ledního medvěda Umca v brněnské zoo. Uhynul v sobotu 18. srpna.
Brněnskou zoo zahalil smutek. Lední medvěd Umca uhynul, měl problémy se zuby

Nelegálních staveb se chtějí zbavit i v Bystrci na Horním náměstí. „Na obecních pozemcích stojí dvě. Měly jen dočasná povolení, která již skončila. Majitelé využívají veškerých administrativních nástrojů, aby rozhodnutí odložili. Odvolávají se třeba v poslední den lhůty. Nevíme proto, jestli stavby odstraníme za rok, dva nebo tři,“ uvedl bystrcký starosta Tomáš Kratochvíl.

Nechtěné stavby v Brně:
∙ Černé stavby která připomíná garáž se chtějí zbavit ve Zvěřinově ulici v Černovicích.
∙ Problémy mají také v Bystrci. Na Horním náměstí stojí dvě stavby, kterým skončilo dočasné povolení.
∙ Na křižovatce Úhelné a Opuštěné stojí opuštěný drážní objekt ve vlastnictví státu. Ten ho převede do majetku Brna.
∙ Brno vyčlenilo na odstranění černých staveb deset milionů korun.

Nevzhledné stavby, které sice nestojí načerno, ale hyzdí okolí, se chtějí zbavit i na křižovatce Uhelné a Opuštěné ulice v Brně-středu. Bývalý drážní objekt v současné době patří státu. „Je opuštěný, má vybitá okna a slouží černému polepu. Představitelé Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových proto chystají převod stavby do majetku Brna,“ sdělil zastupitel městské části Michal Závodský.

Úředníci zatím neví, kdy objekt do vlastnictví Brna převedou. „Kvůli výměře pozemku a různým typům silnic není možné datum stanovit,“ informoval mluvčí instituce Radek Ležatka.

Představitelé Brna zřídili na odstraňování černých staveb fond, ve kterém je deset milionů korun. „Legislativa je nepružná a nedává nám možnost na černé stavby rychle reagovat. Proto jsme vyčlenili peníze na odstranění černých staveb, které má jinak na starosti majitel. Po něm bude peníze město zpětně požadovat,“ upozornil náměstek primátora Martin Ander.

Ilustrační foto.
Vesnické tradice hodů drží hlavně okrajové části Brna. V Komíně staví máju ručně

Jako první z fondu čerpali v Bystrci. Za víc než dvacet tisíc zbourali stánek na rohu Ečerovy a Vejrostovy ulice.

Podle právničky kanceláře Frank Bold Kristýny Ryšavé je odstraňování černých staveb obtížné. „Pokud tak neučiní majitel, musí nést často vysoké náklady obec. Navíc vlastníci mohou zpětně zažádat o dodatečné povolení stavby,“ vysvětlila.

V detenčním ústavu brněnské Vazební věznice žijí nejtěžší zločinci, které k činům přimělo psychické onemocnění. Po rekonstrukci pavilonu pro ně věznice má o patnáct míst více.
Věznice má víc místa pro duševně nemocné zločince. Na stavbě se sami podíleli