Famfrpálový tým Brno Banshees porazil letos jeho největší rivaly Prague Pegasus už podruhé. „Poprvé to bylo loni u nás v Brně. Letos na jejich domácí půdě, takže to bylo něco úplně jiného,“ sdělil spokojeně trenér a zakladatel brněnského týmu Ondřej Hujňák. Oba týmy účastí ve finále obhájily postup na Evropský famfrpálový pohár, který se bude konat příští rok na jaře.

Naposledy na něm Brno skončilo vespod tabulky. „Byli jsme jednadvacátí. Nedařilo se nám v závěrech. Doufáme, že se nám to letos povede lépe,“ přál si Hujňák. Problémem je podle jeho slov nedostatek hráček, kvůli čemuž pak nemohou tolik střídat. Jedno z pravidel famfrpálu totiž říká, že na hřišti nesmí být najednou více než čtyři lidé stejného pohlaví.

Famfrpál je dynamický a kontaktní sport, který kombinuje prvky vybíjené, házené a rugby. „Na hřišti jsou za jeden tým vždy tři střelci, jeden brankář a dva odrážeči. Ve dvacáté minutě zápasu se k nim připojuje chytač,“ vysvětlila pravidla Barbora Ficbauerová z České asociace famfrpálu

Střelci s brankářem mají za úkol prohazovat camrál obručemi, a tím skórovat. Odrážeči se snaží své obruče bránit nebo pomáhat střelcům ve skórování vybíjením protivníků. Chytač se snaží strhnout zlatonku z kraťasů neutrálního hráče, čímž ukončí zápas.