Ve Sloupu na Blanensku na ponorné řece Punkvě pak odborníci nejvyšší denní průměrný průtok pozorovali 7. července a naměřená hodnota 13,1 kubíku za sekundu představovala téměř devadesátinásobek průměrného denního průtoku v červenci. „Vůbec nejhorší situace byla v Moravskoslezském a Zlínském kraji," konstatoval Jáchym Brzezina, který dal data průtoků vybraných řek z července 1997 dohromady.

Například v Prusech na Moštěnce byl nejvyšší denní průměrný průtok pozorovaný 7. července a naměřená hodnota 144 kubíků za sekundu představuje více než stonásobek průměrného denního průtoku v červenci.

I více než stonásobek běžného množství vody protékal před pětadvaceti lety v některých případech řekami na Moravě.I více než stonásobek běžného množství vody protékal před pětadvaceti lety v některých případech řekami na Moravě.Zdroj: ČHMÚ/Jáchym Brzezina

Povodeň 1997 v rohatecké ulici Baráky a okolí.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 23. července a zveřejnili děsivou bilanci

25 let od ničivých povodní.25 let od ničivých povodní.Zdroj: Deník/Jan LakomýGrafy ukazují, že v Jihomoravském kraji tehdy protékal více než dvacetinásobek běžného množství vody také v Bílovicích nad Svitavou na Brněnsku na řece Svitavě a ve Vyškově na řece Hané. V Židlochovicích na Brněnsku na Svratce i v Oslavanech na Oslavě nebyl nárůst průtoku tak velký.