Špičkový lékařský výzkum českých i zahraničních vědců v nových prostorech s nejlepším vybavením může v budoucnu rozjet i Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC. Projekt totiž v pondělí s definitivní platností získal dotaci téměř dvě a půl miliardy korun z evropských fondů. „Evropské peníze použijeme na vybavení specializovaných laboratoří a zahájení výzkumu,“ sdělila mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny a projektu ICRC Šárka Urbánková.

Stavba samotného centra klinického výzkumu přímo v areálu nemocnice u svaté Anny začala již vloni v červnu. Nemocnice ji platí z dotací ministerstva zdravotnictví a Jihomoravského kraje. „První etapu dokončíme do léta příštího roku,. Druhou část do konce roku 2013,“ přiblížila Urbánková. Celý projekt tak podle ní přijde na téměř pět miliard korun.

Podle ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny Petra Košky se bude centrum soustředit zejména na výzkum v oblasti kardiovaskulárních a neurologických chorob. „Jsme domluvení na spolupráci například s experty na neurovědy a kardiovaskulární choroby z prestižní americké kliniky Mayo. Výsledky lékařského vývoje navíc hned převedeme do praxe přímo v nemocnici,“ popsal Koška. Klinické centrum vyvíjí v malém rozsahu již dnes. Pracovní podmínky vědců jsou ale podle Košky nevyhovující.

Na začátku června schválil Brusel i pětimiliardovou dotaci na postavení nových výzkumných prostor pro další obří výzkumný projekt. Středoevropský technologický institut CEITEC. Ten bude s centrem klinického výzkumu spolupracovat právě na neurologickém výzkumu. „Někteří vědci z CEITECU a z ICRC se každodenně potkávají a spolupracují. Konkrétní témata společných výzkumných cílů ale zatím přesně neznáme,“ uvedla mluvčí projektu CEITEC Petra Střítecká.

Letos v říjnu také začne stavba centra pro výzkum nádorových onemocnění. V areálu Masarykova onkologického ústavu. „V lednu jsme totiž získali třísetmilionovou dotaci od ministerstva školství,“ potvrdila mluvčí Masarykova onkologického ústavu Zuzana Joukalová.

KLÁRA ŽIDKOVÁ