Letošní čtyřiadvacátý ročník se také z brněnské přehrady přesune výhradně do prostor Špilberku. „Destinaci jsme zvolili zejména s ohledem na opatření, která ještě očekáváme v průběhu léta. Bylo by nerealizovatelné na brněnské přehradě přivítat takový velký počet lidí, který tam chodí," vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Přelezly zábradlí a posadili se na okraj mostu na brněnské třídě Generála Píky. Dvě třináctileté dívky si pro nedělní sedánek vybraly nebezpečné místo.
Nebezpečná zábava: dívky si udělaly sedánek na okraji mostu v Brně, podívejte se

Slavnostní dvacáté výročí prvního ohňostroje na přehradě tak organizátoři přesunuli na příští rok. „Soutěžní ohňostroje rozdělíme do čtyř víkendových sobot. Na každém ohňostroji se podílí zástupci z několika zemí i kontinentů," uvedl ředitel pořádající společnosti SNIP&CO Jiří Morávek. Přihlížejícím se představí nejenom osvědčení evropští designéři, ale i specialisté z jihoafrické republiky, amerického a asijského kontinentu.

Ignis Brunensis ohňostroje na hradě Špilberk:

sobota 26. června 22:30 hodin
sobota 3. července 22:30 hodin
sobota 7. srpna 22:30 hodin
sobota 14. srpna 22:30 hodin
sobota 11. září 22:30 hodin

Nově se přehlídka přenese i do online světa, kdy ohňostroje diváci zhlédnou na youtubovém kanálu Visit Czech Republic. Zde je zároveň mohou ohodnotit. „Pro letošní speciální ročník otáčíme hlasování. Hlavní roli mají diváci, kteří rozhodnou o vítězném ohňostroji," řekl ředitel marketingu a obchodu Ignis Brunensis Ondřej Morávek. Vítěze tak letos nevybere odborná porota, ale právě přihlížející lidé jak z místa či online prostředí.

Tématem ohňostrojů je přátelská poselství a pozdravy, jimiž organizátoři reagují na dosavadní situaci a limitující možnost osobního kontaktu. Diváci se kromě světelné techniky na večerní obloze dočkají i doprovodného programu, jakým je letos například dronová show. „Hlavní termín je sedmého srpna nad Kraví Horou. Tam návštěvníkům připraví řadu akcí i Hvězdárna a planetárium Brno," přiblížil Jiří Morávek.

Michal Hašek, ČSSD.
Velký návrat: novým náměstkem na ministerstvu vnitra je exhejtman Michal Hašek

Naopak Technické muzeum v Brně ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna představí historické a retro vozy k akci Dopravní nostalgie. Stejně jako v letech minulých z muzea do centra Brna vyjede parní lokomotiva Caroline. Tentokrát poslední víkendový týden v červnu. K ní se připojí i válečný vlečný vůz koňky, historické tramvaje Dřevák a Plechák a další dopravní prostředky, kterými místní jezdili před sedmdesáti lety.

Dopravní podnik města Brna však v letošním ročníku nepočítá s dnem otevřených dveří ve vozovnách. „Proto soustředíme letošní jízdy do centra města," doplnil ředitel podniku Miloš Havránek. Jejich sbírka retro vozidel momentálně čítá čtrnáct automobilů, tramvají a trolejbusů.

K letní akci s prázdninovým festivalem zábavy zve i jihomoravský hejtman Jan Grolich. „Letošní přesun ohňostrojů do léta a prázdninových sobot nám pomůže ještě více rozhýbat po koronavirové uzávěře cestovní ruch a související infrastrukturu na jižní Moravě. Vítám i místo, protože to bude symbol, kdy vylezeme ze svých katakomb a užijeme si kulturu a nevšední zážitek,“ okomentoval plánovanou akci.

Doprovodné akce:

29.5. – 29.8. LÉTO NA BISKUPSKÉM DVOŘE – open-air scéna, představení MdB a další produkce
29. 5. – 5.9. DĚTSKÉ DNY UPROSTŘED EVROPY – seriál dětských akcí městských částí
23. – 25.6. EMIL OPEN – hry handicapované mládeže v centru města a sportovištích Brna
24. – 27.6. ZÁBAVA POD HRADBAMI v centru Brna – nám. Svobody a okolí
26. – 27. 6. DOPRAVNÍ NOSTALGIE – přehlídka historie MHD a veřejné dopravy
červen - srpen ZAŽIJ, OCHUTNEJ A POZNEJ AFRIKU v ZOO Brno!
12.-18.7. a 9.-15.8. FESTIVAL PLANET – výstava nafukovacích modelů kosmických těles pod hvězdárnou na Kraví hoře
28.8. ŠEDESÁTKA S TMB - 60 let Technického muzea v Brně
4.9. (14.8.) ŠACHOVÝ FESTIVAL UPROSTŘED BRNA – náměstí Svobody
11. – 12.9. „ŠPILBERK ŽIJE!“ – 9. ročník největší akce roku – hrad Špilberk

BARBORA PEŠTÁLOVÁ