Letošní pětadvacátý ročník odstartoval v sobotu na jihu Brna v areálu Hněvkovského. Na přehradě uvidí diváci celkem čtyři ohňostroje, které budou dlouhé minimálně sedmnáct minut.

Ignis Brunensis - zahájení 11.6.
Ignis Brunensis v Brně odstartoval: první ohňostroj patřil dětem. Podívejte se

„Představí tvůrce ze čtyř zemí. V sobotu 25. června Česko, ve středu 29. června Chorvatsko, v sobotu 2. července Česko s Německem a ve středu 6. července Švédsko," upřesnil umělecký a technický ředitel festivalu ohňostrojů Jaroslav Štolba.

Brněnská přehrada:

25. 6. 21:45 - dronová show Genetika

25. 6. 22:30 - ohňostroj Plameny vášně (Česká republika)

29. 6. 22:30 - ohňostroj Symfonie života (Chorvatsko)

2. 7. 21:45 - dronová show Elementy

2. 7. 22:30 - ohňostroj Labyrint lidských životů (Česká republika+Německo)

6. 7. 22:30 - ohňostroj Vzpomínky na Mistry (Švédsko)

Hrad Špilberk:

23. 7. 22:30 - ohňostroj Mendelovy inspirace (Česká republika)

Sobotním ohňostrojům bude na přehradě předcházet dronová show, která bude pro letošek ještě vylepšená.

„V první show nazvaném Genetika se 25. června budeme hrát s tématem dědičnosti. Obě dvě představení uvidí diváci opravdu ze všech stran Brněnské přehrady. Show budou s dvěma sty drony a potrvají zhruba deset minut," David Zaorálek ze Spectrum Production. Vůbec poprvé v republice tak bude v Brně k vidění show s takovým počtem dronů.

S dvouletým zpožděním oslaví Ignis Brunensis také 250. výročí narození Ludwiga van Beethowena. Při ohňostrojích na přehradě zazní jeho Osudová nebo Óda na radost.

„Díky koronaviru a dvouletému posunu připomeneme v povinné části show už dvěstěpadesáté plus druhé Beethowenovy narozeniny," zmínil za hlavního producenta generální ředitel Snip&Co Jiří Morávek. Všechny ohňostroje jsou soutěžní.

Součástí přehlídky ohňostrojů jsou také různé doplňkové akce. V sobotu a v neděli se koná například přehlídka historie městské hromadné dopravy v Brně Dopravní nostalgie, od pátku do neděle pořádají policisté pro změnu Mezinárodní policejní mistrovství v jezdectví.

„Bude tam skokové derby i policejní parkur. Ten je opravdu málokdy k vidění. Jedná se o ukázku speciálního výcviku policejních koní. Policisté musí na koních například střílet na terče," nastínila policejní mluvčí Petra Ledabylová.