Na lidi, kteří se na magistrátu tu a tam dostávají do mdlob, budou od středečního dne úředníci připraveni. Na úřadu jim totiž pomohou čtyři nové oživovací stroje a šestadvacet úředníků, kteří se s nimi učili zacházet.

Nevolnosti nebo srdeční zástavy se tu proto od zítřka nemusí lidé bát. „Tyto nové přístroje se jmenují defibrilátory. Umí rozeznat, co dělat s člověkem, kterému se zastaví srdce. Úřady jsou první místa, kde je chceme mít,“ uvedla náměstkyně primátora Barbora Javorová, která celý projekt prosadila. Podle ní by se zařízení mělo stát součástí veřejných míst stejně jako třeba hasící přístroj.

„První defibrilátor začne lidem pomáhat od zítřka. Bude v budově magistrátu na Dominikánském náměstí. Ostatní tři pak dáme do dalších budov během asi čtrnácti dnů,“ objasnila Javorová. V každé budově umí s defibrilátorem pracovat šest až osm úředníků, které školili lékaři i záchranáři. „Vysvětlili nám jednoduše, jak lidem pomoct. Není to tak těžké. Všichni jsme si to navíc vyzkoušeli na figurínách,“ popsala školení jedna z úřednic magistrátu Irena Hudcová

Defibrilátory ale nevypadají jako ty, které používají v nemocnicích odborní lékaři. „Jsou plně automatické. Přístroj vám přesně řekne, co udělat, abyste někomu pomohli,“ doplnila Hudcová. Lékaři novinku na úřadech, která zachraňuje životy, vítají. „Často lidé při zástavě srdce umírají na selhání srdečního rytmu. Tento přístroj umí rytmus zase obnovit. Je to často otázka pěti minut, ve kterých lze někomu zachránit život. Pokud bude defibrilátor přímo v místě, kde se někomu přitíží, je to výhoda,“ tvrdí ředitel Úrazové nemocnice v Brně Petr Svoboda.

Podle něj jsou takové přístroje na veřejných místech v zahraničí samozřejmostí. „Ve Spojených státech amerických jsou často na letištích nebo v koncertních halách, kde je více lidí a hrozí častěji zástava srdce,“ uvedl Svoboda.

Na brněnském magistrátu se ale lidé tolik nehroutí. „Už se párkrát stalo, že jsem někomu volal lékaře, ale šlo spíše jen o krátkou nevolnost,“ vzpomněl na své zkušenosti například vrátný Svatopluk Bednář, který stráží budovu úřadu na Malinovského náměstí. Přesto by náměstkyně Javorová ráda viděla defibrilátory i v jiných budovách než těch magistrátních. „Bylo by skvělé, kdyby se dostaly například do škol. Za touto myšlenkou se ale budou muset hnát mí nástupci,“ dodala Javorová, která ve funkci náměstkyně primátora končí.