Výsledky spolehlivě odhalí, který druh houby nemocného napadl. Lékař bude s jistotou vědět, který lék pacientovi podá. Dříve testování trvalo dva dny. „Každá hodina správné léčby navíc je hlavně pro onkologického pacienta důležitá," uvedl Zdeněk Ráčil z hematologické a onkologické kliniky nemocnice. Vědci novou metodu odzkoušeli za dva roky na pěti stech klinických vzorcích od pacientů.
Druh houby zjistí z DNA. „Stejně jako tají led a čokoláda při odlišných teplotách, tají jinak i různé druhy hub," vysvětlila Martina Lengerová z kliniky. Z této vlastnosti pak v laboratořích určí, o kterou houbu se jedná. Lékaři mohou tímto radikálně přispět ke snížení úmrtnosti nemocných, která dosahuje i padesáti procent.
Projevy infekce zpočátku nejsou nijak specifické. „Pacient trpí horečkou a dušností, záhy se infekce rozšíří do plic a způsobí jejich zápal. Bez cílené a správné léčby se pak může nákaza rozšířit i do dalších orgánů, například do jater a mozku. Nemocnému pak selhávají základní životní funkce," popsal průběh nemoci Ráčil.
SIMONA ZPĚVÁKOVÁ