Značka začne blikat kdykoliv se v její blízkosti ocitne chodec či rychle jedoucí automobil. Tento přechod hojně využívájí i děti směřující do základní a mateřské školy v Chalabalově ulici.

Představitelé kohoutovické radnice si od inteligentního značení slibují větší bezpečí pro chodce. „Chytrá dopravní značka snímá chodce na přechodu i v jeho blízkosti a pokud zaznamená auto, které se blíží k přechodu nepřiměřenou rychlostí, tak se rozbliká. Nepřiměřenou rychlostí se nemyslí rychlost vyšší než je povolená v obci, ale jakákoliv, která může omezit či ohrozit přecházející,“ informoval tamní starosta Jakub Hruška.

Značení je aktuálně v testovacím režimu. „Nyní zjišťujeme, jak značka funguje v reálném provozu. Později k ní přibudou další funkce jako sčítač frekvence jednotlivých osobních a nákladních vozů, motocyklistů i cyklistů, měřič kvality ovzduší a modul pro nevidomé, aby věděli, kdy mohou přecházet,“ vyjmenoval starosta. Dodal, že pokud se jim nový systém osvědčí, tak chytrou značku nechají nainstalovat před základní školu v tamní Pavlovské ulici.

Další chytrá značka chrání chodce v brněnském Jundrově. „Máme ji asi týden u Veslařské ulice u logopedické školy,“ potvrdila jundrovská starostka Ivana Fajnorová.