První tramvaje mají na trať vedoucí tunelem ke kampusu zamířit na podzim. Právě na kolejovou dráhu se zaměří hlavní práce uvnitř tubusu po novém roce. Dělníci zároveň instalují trolejové vedení, trakční kabely a zabezpečovací zařízení.

Stavba tramvajové trati k univerzitnímu kampusu.
Stavba tramvajové trati ke kampusu v Brně je ve finále, podívejte se

„Pokračovat bude stavba nástupišť na konečné stanici u kampusu a v podzemní zastávce, terénní úpravy, výsadba zeleně nebo dokončování chodníků,“ vyjmenovala mluvčí dopravního podniku Barbora Doležalová.

Stánky pro kulturu i sport

Letošní rok má začít výstavba koncertního sálu a multifunkční arény na výstavišti. Zatímco u prvního má Brno peníze zajištěné, u haly nikoliv, což ale dosud nebránilo přípravě jejího vybudování.

Ve vypsané zakázce na zhotovitele arény předpokládá náklady čtyři miliardy korun bez daně. Jistý má přitom miliardový úvěr a nejméně dvě stě milionů korun od Jihomoravského kraje. Dalších tři sta milionů žádá od státu přes Národní sportovní agenturu. Představitelé města počítají s tím, že chybějící peníze uhradí z rozpočtu. „Na investiční výdaje je ve schváleném rozpočtu na rok 2022 možnost čerpat úvěr až do výše tří miliard,“ připomněla Radka Loukotová z tiskového střediska magistrátu.

Na dvoumiliardový koncertní sál přispěje sedm set milionů ministerstvo kultury a sto milionů kraj. Zbytek zaplatí Brno a Brněnské komunikace, které už pod chystanou budovou postavily podzemní garáže. Řidiči je ale dosud nemohou využívat.

Nové vlaky pro Jihomoravský kraj.
Největší investice Jihomoravského kraje: moderní vlaky, nové gymnázium v Brně

„Je dost špatně, že se centrum nepostavilo už dřív, protože se tím blokují dokončené parkovací plochy. Bez dostavby se podle města nedají používat, což je v centru problém,“ reagoval opoziční zastupitel Ivan Fencl.

Posílení sportovní a kulturní infrastruktury považuje opoziční zastupitelka Lucie Pokorná za nevyhnutelné. „Tedy za předpokladu, že chce být Brno důstojnou metropolí a současně nabídnout svým obyvatelům přidanou hodnotu života na území skutečného centra regionu,“ poznamenala Pokorná.

Velký okruh i rekreační zóna

Za prioritní představitelé města označují kromě sálu a arény hlavně velké dopravní stavby. Konkrétně jimi jsou části velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici, na Tomkově náměstí a v Rokytově. Stavbaři budou v jejich budování pokračovat i v novém roce.

„Důležitý je začátek budování protipovodňových opatření na řece Svratce, kde vznikne i rozsáhlá volnočasová a rekreační zóna, pokračování stavby pětadvacetimetrového bazénu za Lužánkami či wellness centra na Kraví hoře,“ zmínila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Konec řady omezení a život s větším komfortem čeká na Brňany bydlící v pěti okrajových městských částech. V Bosonohách, Obřanech, Tuřanech, Líšni a Brně-jihu totiž ve třetím čtvrtletí dělníci dokončí dostavbu zatím chybějící kanalizace. Práce zahrnují vybudování dohromady zhruba sedmnácti kilometrů splaškové a dvanácti kilometrů dešťové kanalizace.

Majitel brněnské firmy Huhuchilli Tomáš Hinduliak uspěl v roce 2021 se svou švestkovou chilli omáčkou na prestižní gastronomické soutěži Great Taste Awards, kde získal jednu hvězdu.
Gastro Oscar pro Brňana: na světové soutěži uspěl se švestkovou chilli omáčkou

Další stovky milionů si v novém roce vyžádá obnova zastaralé vodohospodářské infrastruktury. Brzy se stavbaři pustí do velkých oprav potrubí ve Sportovní ulici, stejně jako v Krkoškově, na Zátiší a v části Fügnerovy. „V současné době pokračuje spousta investičních akcí, které jsme zahájili a ukončíme až v roce novém. Jedná se hlavně o rekonstrukce vodovodů a kanalizací na Mendlově náměstí, v Besední a Veselé, Studené, Kalvodově a v Šumavské a Pod Kaštany,“ vyjmenovala mluvčí Brněnských vodáren a komunikací Renata Hermanová.

Koncem léta bude hotová úprava Mendlova náměstí za víc než sto padesát milionů korun, započala na podzim. Kvůli dvoustému výročí narození Gregora Johanna Mendela se prostranství stane důležitým místem jeho oslav, přibude na něm také socha odkazující na vědcovo dílo. Proměny za zhruba sto třicet milionů se dočká i další velká plocha v centru Brna, a to park na Moravském náměstí.

Brněnské investice v novém roce

S čím v roce 2022 začnou
- Janáčkovo kulturní centrum
- multifunkční hala
- etapy 7 a 8 protipovodňových opatření u řeky Svratky
- stavební úprava tramvajové trati ve Starém Lískovci
- rekonstrukce parku na Moravském náměstí
- stavba dětského hospice Dům pro Julii

Co v roce 2022 pokračuje
- druhá etapa stavby velkého městského okruhu Žabovřeská
- výstavba částí okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova
- stavba pětadvacetimetrového bazénu za Lužánkami
- výstavba automatické dotřiďovací linky na plast a papír
- rekonstrukce Arnoldovy vily

Co v roce 2022 dokončí
- stavba tramvajové trati k univerzitnímu kampusu
- dostavba kanalizace v 5 okrajových městských částech
- rekonstrukce Mendlova náměstí
- stavba wellness centra na Kraví hoře
- výstavba domu s pečovatelskou službou Bedřichovická