Z hlediska dopravních staveb počítá návrh rozpočtu v takzvaných kapitálových výdajích také s pokračováním stavby městského okruhu v lokalitě Žabovřeská a Bauerova, vznikem parkovacího domu v Šumavské ulici, rekonstrukcí lávky na brněnském Táborského nábřeží nebo s přípravou projektu Europoint Brno, který se týká městské infrastruktury.

„Návrh rozpočtu byl připravovaný, obdobně jako v loňském roce, v nejisté době, která je ovlivněna válečným konfliktem na Ukrajině a vysokými cenami komodit a energií. V rozpočtu se navrhuje navýšit objem provozních výdajů zejména do dopravy, sportu, sociální péče, kultury a správy městského majetku a pokrýt zasmluvněné závazky u všech probíhajících investičních akcí města,“ sdělila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Největšími sportovními investicemi by se v nadcházejícím roce měly stát výstavba multifunkční haly na brněnském výstavišti, vznik třetí haly pro míčové sporty ve Vodově ulici a obnova hlavní hrací plochy fotbalového stadionu na Srbské. Nejdůležitějším kulturním projektem má být pro město stavba Janáčkova kulturního centra.

S většími výdaji počítají zástupci města také v případě obnovy Polikliniky Zahradníkova, výstavby dětského hospice Dům pro Julii nebo protipovodňových opatření. Právě na obnovu vodohospodářské infrastruktury vyčlenili v návrhu rozpočtu 889 milionů korun. Na stavbu nebo rekonstrukci bytových domů a dostupných bytů pro penzisty plánují vynaložit více než čtvrt miliardy.

„V návrhu rozpočtu tvoříme rezervu v objemu půl miliardy korun na vykrytí potřeb roku 2024. V rozpočtu je navržený úvěr v objemu 1,1 miliardy korun zejména k pokrytí výdajů na dvě strategické investiční akce, a to Janáčkovo kulturní centrum a multifunkční halu,“ upřesnila předsedkyně finančního výboru magistrátu Andrea Pazderová.

Městský architekt Michal Sedláček
Když postavíme v Brně nádraží, dokončíme i podzemku, říká architekt Sedláček

V letošním roce hospodaří město s příjmy 16,4 miliardy korun a plánovanými výdaji 18,4 miliardy. Pro příští rok navrhují brněnští představitelé hospodaření s příjmy 18,6 miliardy korun a o téměř miliardu vyššími výdaji.

Návrh rozpočtu města najdou Brňané od pátku na úřední desce města nebo na jeho webových stránkách. Připomínky k němu mohou lidé zaslat písemně, případně je přednést na prosincovém zasedání městského zastupitelstva.